Ruislip Woods

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ruislip Woods
Ilustracja
Fragment szlaku Hillingdon Trail
rezerwat leśny
Państwo

 Wielka Brytania

Położenie

Londyn (Ruislip)

Data utworzenia

1997

Powierzchnia

305 ha

Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Ruislip Woods”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Ruislip Woods”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Ruislip Woods”
Ziemia51°35′51,4100″N 0°26′10,0612″W/51,597614 -0,436128

Ruislip Woods – teren leśny i Narodowy Rezerwat Przyrody w Ruislip na terenie londyńskiej dzielnicy Hillingdon[1]. Składa się z czterech części: Mad Bess Woods, Bayhurst Woods, Copse Woods, Park Woods and Poor's Field[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ruislip Woods stanowi pozostałość po pierwotnym lesie, który pokrywał Anglię po ostatniej epoce lodowcowej. Został on wspomniany w Doomsday Book w 1068[2]. W trakcie późniejszego rozwoju rolnictwa, części lasów nie wycinano, celem zapewnienia drewna na opał i dla budownictwa. W przypadku Ruislip Woods pierwotne drzewostany stanowią dąb i grab. Wiadomo, że zagajniki grabowe występowały tutaj przez ponad pięć wieków, aż do lat trzydziestych XX wieku, ale później uległy przerzedzeniu i zanikowi do lat 50. XX wieku. Od 1982 teren jest ponownie racjonalnie zarządzany[1]. W 1997 powstał Ruislip Woods Trust, organizacja charytatywna, której celem jest m.in. ochrona środowiska lasu Ruislip[3]. 21 maja 1997 został tu ustanowiony rezerwat przyrody (drugi na obszarze miejskim w Anglii)[1].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Narodowy Rezerwat Przyrody Ruislip Woods, o powierzchni 305 hektarów (755 akrów)[2], jest największym zwartym obszarem leśnym na terenie Wielkiego Londynu, a także jednym z największych półnaturalnych lasów w Anglii. Występują tu głównie grab pospolity, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, a także brzoza, leszczyna i buk[2]. Las jest bogaty w nietoperze i stanowi ich największe stanowisko w regionie. Zarejestrowano tu 585 gatunków grzybów, w tym cztery, które nigdy wcześniej nie zostały stwierdzone w Wielkiej Brytanii. Występują tu najbogatsze w Wielkim Londynie stanowiska porostów[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Z uwagi na silną penetrację przez turystów teren jest mocno narażony na antropopresję[1]. W centrum obszaru leśnego znajduje się zbiornik wodny Ruislip Lido. Przez las przebiega szlak turystyczny Hillingdon Trail.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e About Ruislip Woods [online], www.ruislipwoodstrust.org.uk [dostęp 2020-12-08].
  2. a b c d Ruislip Woods [online], www.ruislipwoods.co.uk [dostęp 2020-12-08] (ang.).
  3. Ruislip Woods Trust [online], www.ruislipwoodstrust.org.uk [dostęp 2020-12-08].