Pseudosheimia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pseudosheimia
Aristov, 2004
Okres istnienia: cisuralgwadalup
298.9/259.51
298.9/259.51
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

Protorthoptera

Rodzina

Sheimiidae

Rodzaj

Pseudosheimia

Typ nomenklatoryczny

Pseudosheimia caudata Aristov, 2004

Pseudosheimia – wymarły rodzaj owadów z rzędu Protorthoptera i rodziny Sheimiidae. W zapisie kopalnym znany z permu, z terenu Rosji.

Były to małe owady o ciele długości 4 mm. Ich głowa zaopatrzona była w cienkie czułki. Przedplecze było nieco zwężone ku tyłowi. Odnóża były krótkie. Przednie skrzydło miało 4,2 do 4,5 mm długości, prostą przednią krawędź i pole kostalne nie węższe od pola subkostalnego. Jego Użyłkowanie cechowały m.in.: sięgająca co najmniej połowy długości skrzydła żyłka subkostalna, zakrzywiona ku tylnej krawędzi skrzydła przednia żyłka kubitalna oraz sektor radialny zespolony z przednią, a niekiedy także tylną żyłką medialną. Tylne skrzydło miało od 3,5 do 4 mm długości. Odwłok zaopatrzony był w długie i smukłe przysadki odwłokowe[1][2].

Rodzaj i gatunek typowy opisane zostały w 2004 roku przez Aristowa. Kolejne dwa gatunki opisali w 2008 Aristow i Rasnicyn, którzy umieścili ten rodzaj w podrodzinie Sheimiinae, w obrębie rodziny Permembiidae, zaliczanej do Miomoptera[2]. Dimitrij Szczerbakow w 2015 roku wyniósł Sheimiinae do rangi osobnej rodziny i umieścił ją w rzędzie Protorthoptera, a jeden z gatunków opisanych w 2008 przeniósł do odrębnego rodzaju Magniscapa[3].

Do rodzaju tego zalicza się dwa gatunki[1][2][3]:

  • Pseudosheimia caudata Aristov, 2004 – jego skamieniałość odnaleziono w piętrze kunguru, w Czekardzie na terenie Kraju Permskiego w Rosji. Miał poprzeczne, szersze od głowy przedplecze, nieco wydłużone śródplecze i wydłużone zaplecze. Jego przednie skrzydła miały sektor radialny zespolony z przednią i tylną żyłką medialną[1].
  • Pseudosheimia caudissima Aristov et Rasnitsyn, 2008 – jego skamieniałość odnaleziono w piętrze kazanu, na terenie rosyjskiego obwodu archangielskiego. Miał przedplecze podobnych rozmiarów co głowa, śródplecze tak szerokie jak długie, a zaplecze poprzeczne. Jego przednie skrzydła miały sektor radialny zespolony z przednią, ale nie z tylną żyłką medialną[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c D.S. Aristov. The Fauna of Grylloblattid Insects (Grylloblattida) of the Lower Permian Locality of Tshekarda. „Paleontological Journal”. 38, s. 80-145, 2004. 
  2. a b c d D.S. Aristov, A.P. Rasnitsyn. Position and taxonomy of the Permian fossil insect family Permembiidae (Insecta: Palaeomanteida = Miomoptera). „Russian Entomological Journal”. 17 (4), s. 327-334, 2008. 
  3. a b D.E. Shcherbakov. Permian and Triassic ancestors of webspinners (Embiodea). „Russian Entomological Journal”. 24, s. 187-200, 2015.