Przeżyłam Oświęcim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przeżyłam Oświęcim
Autor

Krystyna Żywulska

Tematyka

literatura obozowa

Typ utworu

wspomnienia

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

1946

Przeżyłam Oświęcim – wspomnienia Krystyny Żywulskiej, pisane w latach 1945–1946, pierwsza książka zawierająca relacje osoby więzionej w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Utwór należy do kręgu literatury obozowej, stanowiąc literackie opracowanie wspomnień autorki z czasu jej pobytu w obozie od sierpnia 1943 do stycznia 1945[1].

Codzienność funkcjonowania obozu zagłady[edytuj | edytuj kod]

Przeżyłam Oświęcim przedstawia, dzień po dniu, pełne udręki życie w obozie zagłady. Relacja autorki jest wyznaniem świadka, który przetrwał w nieludzkim świecie obozowym. Faktograficzna wartość Przeżyłam Oświęcim jest ogromna, autorka przedstawia codzienne życie oświęcimskie we wszystkich, najdrobniejszych przejawach[2].

Losy książki[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wydania Przeżyłam Oświęcim rozeszły się w kilkusettysięcznych nakładach, zarówno wersja oryginalna w Polsce, jak przekład rosyjskojęzyczny w krajach ZSRR. Książka była polską lekturą szkolną od roku 1949 do 1965. Specjaliści Muzeum Oświęcimskiego dopomogli w przygotowaniu edycji z roku 2004, zaopatrując książkę w liczne przypisy. Wydanie to jest też pierwszym wolnym od interwencji cenzorskich z 1946 roku, co więcej zawiera informacje o treści cenzorskich „poprawek” oryginału. Ta edycja zawiera również 45 zdjęć – pozyskanych z archiwów Muzeum Auschwitz-Birkenau, muzeum holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego – dokumentujących proces grabieży, udręczenia i zagłady, dokonywany przez nazistowską machinę na więźniach obozu[3].

Przeżyłam Oświęcim opublikowana została w języku polskim, angielskim – I survived Auschwitz, francuskim – J’ai survecu Auschwitz, niemieckim – Ich überlebte Auschwitz, rosyjskim – Я пережила Освенцим oraz czeskim – Přežila jsem Osvětim[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Holocaustu literatura., [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2019-10-18].
  2. Księgarnia / Auschwitz-Birkenau [online], auschwitz.org [dostęp 2019-10-18].
  3. Music and the Holocaust: Zywulska, Krystyna [online], holocaustmusic.ort.org [dostęp 2019-10-18].
  4. tCHu – Krystyna Zywulska – Przezylam Oswiecim [online], www.tchu.com.pl [dostęp 2019-10-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]