Przędzalnia Braci Muehle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przędzalnia Braci Muehle
Państwo

 Polska

Miejscowość

Łódź

Adres

ul. Żeligowskiego 3/5

Kondygnacje

cztery

Powierzchnia użytkowa

8800 m²

Ukończenie budowy

1850

Pierwszy właściciel

Izaak Szatan

Obecny właściciel

Fenix Capital S.A.

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Przędzalnia Braci Muehle”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Przędzalnia Braci Muehle”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Przędzalnia Braci Muehle”
Ziemia51°46′20,352″N 19°26′15,324″E/51,772320 19,437590

Przędzalnia Braci Muehle – zespół budynków przemysłowo-fabrycznych z 1890 roku, znajdujący się przy ul. Żeligowskiego 3/5 w dzielnicy Polesie w Łodzi. Wielokrotnie przebudowywany[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym właścicielem obiektu był Izaak Szatan, który stworzył w tym miejscu przędzalnię wigoni. Około 1904 roku nieruchomość została przejęta przez rodzinę Muehle, która przez 15 lat prowadziła przędzalnię wełny zgrzebnej. Kolejnymi właścicielami byli Rabinowicz oraz Bachrach, a następnie Adam Ickowicz[2].

Kompleks został wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Łodzi, czyli „spisu obiektów i ich zespołów, stanowiących świadectwa minionych epok, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną przez nie wartość historyczną, artystyczną lub naukową”[3].

W latach 2009–2011 obecny właściciel kompleksu – Fenix Capital, przeprowadził gruntowną modernizację oraz rewitalizację obiektu, który stał się kompleksem biurowo-konferencyjnym. Jednym z założeń prac rewitalizacyjnych było wpisanie nowego wyglądu budynków w charakter Łodzi – miasta industrialnego, w którym ścierały się wpływy czterech kultur: polskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz żydowskiej[4].

Renowacja Przędzalni Braci Muehle była kolejną z adaptacji budynków pofabrycznych w Łodzi. Przykłady innych, znaczących rewitalizacji dawnych obiektów przemysłowych w mieście:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]