Powozownia zamkowa w Pszczynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Powozownia zamkowa w Pszczynie
Symbol zabytku nr rej. 535/65 z 7.02.1966
ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Pszczyna

Adres

Basztowa 14
43-200 Pszczyna

Typ budynku

powozownia

Architekt

Olivier Pavelt

Rozpoczęcie budowy

1863

Ukończenie budowy

1867

Pierwszy właściciel

książęta Hochberg von Pless (1847–1945)

Obecny właściciel

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Położenie na mapie Pszczyny
Mapa konturowa Pszczyny, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Powozownia zamkowa w Pszczynie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Powozownia zamkowa w Pszczynie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Powozownia zamkowa w Pszczynie”
Położenie na mapie powiatu pszczyńskiego
Mapa konturowa powiatu pszczyńskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Powozownia zamkowa w Pszczynie”
Położenie na mapie gminy Pszczyna
Mapa konturowa gminy Pszczyna, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Powozownia zamkowa w Pszczynie”
Ziemia49°58′45,15″N 18°56′32,50″E/49,979208 18,942361

Powozownia zamkowa – jedna z budowli gospodarczych, wchodzących w skład zespołu zamkowego w Pszczynie. Stanowi najlepiej zachowaną część kompleksu, usytuowanego na północny wschód od pałacu, w skład którego wchodzą jeszcze ujeżdżalnia i stajnie zamkowe.

Wzniesiona wraz z przyległymi stajniami w latach 1863–1867 według projektu Oliviera Pavelta[1]. Zbudowana na rzucie prostokąta wydłużonego w osi północ-południe, przylega do wschodniego końca budynku wspomnianych stajni, tworząc z nimi układ litery „L”.

Murowana z cegły, piętrowa. Elewacje wschodnia i zachodnia wieloosiowe, z dwuskrzydłowymi wrotami w kamiennych portalach prowadzącymi do wnętrza na przestrzał. Wewnątrz hala nakryta drewnianym stropem wspartym na żeliwnych kolumnach. Na piętrze stropy wsparte na drewnianych słupach z zastrzałami. W południowo-wschodniej części budynku mieści się piętrowa siodlarnia wyłożona historyczną, drewnianą boazerią, z żelaznymi schodami prowadzącymi na piętro[2].

W 2003 r. na mocy porozumienia między Marszałkiem Województwa Śląskiego a władzami miasta Pszczyny postanowiono obiekty powozowni i stajni zabezpieczyć i wyremontować z myślą o przekazaniu ich w użytkowanie Muzeum Zamkowemu w Pszczynie, co oficjalnie nastąpiło 12 lipca 2013 r.[1] W obiekcie usytuowano ekspozycje muzealne, m.in. środków transportu od lektyk przez powozy do historycznych automobili i motocykli.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b wg tablicy informacyjnej przy kompleksie powozowni i stajni
  2. Ignacy Płazak: Pszczyna. Zabytki miasta i regionu. Przewodnik po muzeum. wyd. Muzeum Wnętrz Pałacowych w Pszczynie, Pszczyna 1974, s. 23