Planinski dom na Jančah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Planinski dom na Jančah
Państwo

 Słowenia

Pasmo

Janške hribovje

Wysokość

792 m n.p.m.

Właściciel

Słoweński Związek Górski

Położenie na mapie gminy miejskiej Lublana
Mapa konturowa gminy miejskiej Lublana, po prawej znajduje się punkt z opisem „Planinski dom na Jančah”
Położenie na mapie Słowenii
Mapa konturowa Słowenii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Planinski dom na Jančah”
Ziemia46°03′07,7332″N 14°42′35,5781″E/46,052148 14,709883
Widok z okolic schroniska

Planinski dom na Jančah – górskie schronisko turystyczne Słoweńskiego Związku Górskiego zlokalizowane we wschodniej części stolicy Słowenii, Lublany (w granicach administracyjnych miasta), na kopiastej górze Janče (także: Janški hrib, 794 m n.p.m.), najwyższej kumulacji Janškega hribovja, w pobliżu kościoła św. Mikołaja (słoweń. Župnijska cerkev sv. Miklavža), pośród zabudowań osady Janče[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1953 roku Planinsko društvo Litija otworzyło w zagrodzie pod Mahkovacem schronisko, które w 1954 roku przeniesiono do gospodarstwa niedaleko osady Galet. W międzyczasie na Jančach zaczęto budować schronisko górskie z prawdziwego zdarzenia, które otwarto 1 maja 1957 roku (tylko noclegi), natomiast 11 października 1959 roku w pełnym zakresie. Dom był kilkakrotnie remontowany. W 1982 roku zainstalowano telefon, a w 1988 roku zbudowano zbiornik na deszczówkę[2].

Charakterystyka obiektu[edytuj | edytuj kod]

Schronisko jest otwarte codziennie oprócz wtorków. W dwóch salach gastronomicznych znajduje się 80 miejsc siedzących, a 150 dalszych przy stołach na zewnątrz. W sześciu pokojach jest 21 miejsc noclegowych i dodatkowo w pokoju wieloosobowym 25 miejsc. Obiekt dysponuje toaletą, prysznicami z ciepłą wodą, centralnym ogrzewaniem i energią elektryczną[2].

Okolice schroniska są dobrym punktem widokowym. Na wschodzie widać stąd wzgórza Posavje z Kumem, przed nim Ostrež z osadą Polšnik, na południowym wschodzie Dolenjsko gričevje i na południu Kočevski Rog, Goteniški Snežnik i Veliki Snežnik. W tym kierunku widoczne są też wsie Javorje, Pristava i Obolno oraz szczyt Kucelj, a przed nim wieś Prežganje z kościołem. Na zachodzie znajduje się Lublana na pierwszym planie, Kurešček, Mokrec i Krim na południowym zachodzie, a Javorniki i Nanos z tyłu. W tym samym kierunku, za Kotliną Lublańską, wznoszą się zabudowania wsi Polhov Gradec, Šmarna gora i Rašica, za nimi Škofjeloško pogorje, a na horyzoncie Alpy Julijskie z Triglavem. Na północnym zachodzie widać stąd zachodni grzbiet Karawanków z m.in. Stolem, Vrtačą, Begunjščicą i Košutą, a przed nim Dobrčę, Krišką gorę i Storžič. Na północnym horyzoncie znajdują się Alpy Kamnickie, a przed nimi Krvavec, Velika Planina, Lepenatka i Veliki Rogac[2].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przy schronisku przebiega znakowany niebiesko Europejski Długodystansowy Szlak Pieszy E6 na odcinku Malo TrebeljevoJevnica (stacja kolejowa) i szlak rowerowy ze schroniska do centrum miasta[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mapy.cz [online], Mapy.cz [dostęp 2021-04-08].
  2. a b c d Planinska zveza Slovenije, Planinski dom na Jančah [online], Planinska zveza Slovenije [dostęp 2021-04-08] (ang.).