Park im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park im. Tadeusza Kościuszki
Ilustracja
Pałacyk Pusłowskich zw. Sokoła
Państwo

 Polska

Miejscowość

Pruszków

Powierzchnia

4,26 ha

Data założenia

1876

Położenie na mapie Pruszkowa
Mapa konturowa Pruszkowa, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Park im. Tadeusza Kościuszki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Park im. Tadeusza Kościuszki”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park im. Tadeusza Kościuszki”
Położenie na mapie powiatu pruszkowskiego
Mapa konturowa powiatu pruszkowskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Park im. Tadeusza Kościuszki”
Ziemia52°09′56,2″N 20°48′08,2″E/52,165611 20,802278

Park im. Tadeusza Kościuszki (również Park Sokoła) – park miejski położony w śródmiejskiej części Pruszkowa, posiada obszar 4,26 ha.

Powstał w II połowie XIX wieku jako założenie parkowe towarzyszące wybudowanemu w 1876[1] neorenesansowemu pałacykowi, który powstał na zlecenie właściciela miejscowej kaflarni Ignacego Więckowskiego. Kolejnymi właścicielami byli Aleksander Stępiński i hr. Ksawery Pusłowski, który wynajął pałacyk na lecznicę psychiatryczną dr. Daniela Goldberga, która posiadała niewielki oddział kliniczny. W październiku 1914 podczas ostrzału miasta budynek został nieznacznie uszkodzony, po remoncie przez kilka lat mieścił dom dla księży emerytów, a następnie na parterze urządzono kino „Znicz”. Od lat 20. na piętrze pałacyku mieścił się pruszkowski oddział Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, mimo że formalnie stanowił własność kurii biskupiej, z tego okresu pochodzi potoczna nazwa parku i pałacyku. W 1945 nieruchomość przeszła na własność skarbu państwa i ulokowano tam Dom Kultury Dzieci i Młodzieży, a po likwidacji kina parter zajęła filia biblioteki publicznej i szkoła muzyczna. W dniu 4 stycznia 2006 północną część parku i pałacyk wpisano do rejestru zabytków (nr A-664), w latach 2009–2011 miała miejsce przebudowa parku pozwalająca na połączenie funkcji parku miejskiego i kompleksowego ogrodu dziecięcego z placami zabaw. Powstało wówczas nowe ogrodzenie, przebudowano alejki spacerowe, wymieniono oświetlenia i elementy małej architektury. W pobliżu skrzyżowania ulic Niepodległości i Fryderyka Chopina powstał wówczas skwer z klombami z umieszczoną centralnie fontanną „Mali Muzykanci”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pałacyk „Sokoła” (1876). polskaniezwykla.pl [dostęp 2020-07-04]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Park Kościuszki. Urząd Miasta Pruszkowa
  • Jerzy Kaleta, „Pruszków przemysłowy” rozdz. 17 „Pruszków znany i nieznany”, str. 198–200, Wydawca: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Pruszkowie 2010. Wyd. II.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]