Parafia Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny w Skolem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny w Skolem
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Ukraina

Siedziba

Skole

Adres

Skole, ul. Naływajka 4

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

lwowska

Dekanat

Stryj

kościół

Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny w Skolem

Proboszcz

ks. Mateusz Grochla[a]

Wezwanie

Siedem Boleści NMP

Wspomnienie liturgiczne

15 września

Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny w Skolem”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny w Skolem”
Ziemia49°02′23,9″N 23°30′49,7″E/49,039972 23,513806

Parafia Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny w Skolemrzymskokatolicka parafia w Skolem na Ukrainie, znajdująca się w archidiecezji lwowskiej w dekanacie Stryj.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1660[b] w Skolem powstał drewniany kościół filialny p.w. św. Dominika, należący do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Stryju. W 1743 utworzono przy nim kapelanię (ekspozyturę), którą powierzono karmelitom z Drohobycza. Według innego źródła kapelania powstała w 1660 przy istniejącym wcześniej kościele filialnym. Brak informacji do kiedy duszpasterstwo prowadzili karmelici, jednak ich misja w Skolem musiała się zakończyć najpóźniej w XIX w.

XVII-wieczny kościół spłonął podczas wielkiego pożaru miasta 30 marca 1888 r. W 1889 w dokumentach pojawia się informacja o istnieniu w Skolem samodzielnej parafii.

Obecny kościół projektu Alfreda Kamienobrodzkiego zbudowano w latach 1891 - 1892 i w 1892 został on konsekrowany. Po II wojnie światowej, gdy Skole znalazło się w granicach Związku Sowieckiego, świątynia została znacjonalizowana i w kolejnych latach służyła jako magazyn i pomieszczenia techniczne. Zwrócona po upadku komunizmu i ponownie poświęcona 17 września 1994. W II połowie lat 90. XX w. przeprowadzano jej remont.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. kapłan archidiecezji katowickiej
  2. rok niepewny

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]