Pachnephorus aethiopicus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pachnephorus aethiopicus
Zoia, 2007
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

stonkowate

Podrodzina

Eumolpinae

Plemię

Bromiini

Rodzaj

Pachnephorus

Podrodzaj

Pachnephorus s.str.

Gatunek

Pachnephorus aethiopicus

Pachnephorus aethiopicusgatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny Eumolpinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2007 roku przez Stefana Zoię. Opisu dokonano na podstawie pojedynczego samca odłowionego w 1974 roku. Jako lokalizację typową wskazano Bongę w prowincji Kaffa na południowym zachodzie Etiopii. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „etiopski”[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości 2,6 mm. Ubarwienie ma błyszczące, ciemnobrązowe do czarnego z metalicznym połyskiem na przedpleczu oraz rudobrązowymi głaszczkami, czułkami, odnóżami i pokrywami. Głowa ma na regularnie wypukłym czole podłużny rowek środkowy oraz poprzeczną, płytką bruzdkę dystalną połączoną ze szwami nadocznymi. Czoło porastają małe, trzykrotnie dłuższe niż szersze łuski o barwie białej, a w dwóch kropkach jasnobrązowej. Powierzchnia czoła jest silnie punktowana. Punkty na błyszczącym nadustku są nieliczne. Niewiele szersze niż dłuższe przedplecze ma silnie i dość gęsto punktowaną powierzchnię oraz nabrzmiałe w odsiebnych ćwiartkach boki. Na bokach przedplecza występują od 2,5 do 3 razy dłuższe niż szerokie pasma z białych i jasnobrązowych łusek. Pokrywy są półtora raza dłuższe niż szerokie, w nasadowej ⅓ mocno wciśnięte, o bokach w początkowych ⅔ słabo zakrzywionych, a dalej równomiernie zakrzywionych ku wierzchołkom. Rzędy są grubo punktowane, po bokach pokryw opatrzone białawymi szczecinkami. Międzyrzędy są wypukłe, węższe niż punkty rzędów, w pobliżu barków i w dwóch plamkach za środkiem pokryw opatrzone białawymi łuskami. Podgięcia pokryw są szerokie i nagie. Epimery przedtułowia są silnie punktowane, w odsiebnej połowie porośnięte białawymi, rozdwojonymi szczecinkami. Epimery śródtułowia są całkiem nagie. Epimery zatułowia są wąskie, zaopatrzone w pojedynczy szereg punktów, z których każdy ma jedną białawą szczecinkę. Zapiersie porastają białe, rozdwojone szczecinki, a pośrodku białe włoski. Na odnóżach występują białawe, rozdwojone łuski. Stopy wieńczą dwa pazurki, z których wewnętrzny rozdwojony jest na dwa różnej długości ząbki, a zewnętrzny jest przydatkowaty z silnym ząbkiem nasadowym[1].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek afrotropikalny, endemiczny dla Etiopii, znany tylko z lokalizacji typowej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Stefano Zoia. A revision of the Pachnephorus from the Afrotropical Region (Coleoptera, Chrysomelidae). „Fragmenta Entomologica”. 39 (1), s. 1–156, 2007. DOI: 10.4081/fe.2007.128.