Przejdź do zawartości

Pałacyk Wiskotta we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pałacyk Wiskotta
Symbol zabytku nr rej. 404/Wm z 28.06.1979[1]
Ilustracja
Pałacyk Wiskotta
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Adres

ul. Podwale 63

Styl architektoniczny

historyzm, neorenesans

Architekt

Wilhelm Werdelmann

Inwestor

Theodor Wiskott

Kondygnacje

dwie

Powierzchnia użytkowa

1450 m2

Rozpoczęcie budowy

1897

Ukończenie budowy

1898

Ważniejsze przebudowy

1901, 1910, 1928-1929,

Pierwszy właściciel

Theodor Wiskott

Obecny właściciel

9AND7 Sp. z o.o.

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Pałacyk Wiskotta”
51,103463°N 17,039100°E/51,103463 17,039100

Pałacyk Wiskotta – zabytkowa kamienica mieszczańska, wzniesiona w formie pałacyku, znajdująca się przy ulicy Podwale 63 we Wrocławiu.

Historia kamienicy[edytuj | edytuj kod]

Klatka schodowa w kamienicy
Wnętrza kamienicy

Pierwsze zabudowania na obszarze rozciągającym się pomiędzy dzisiejszą ulicą Dworcową a ulicą Kołłątaja były wznoszone w latach 40. XIX wieku; teren rozparcelowano przed rokiem 1843. Wcześniej znajdowały się tu ogrody hrabiów Henckel von Donnersmarck. Do 1848 roku wzniesiono i zasiedlono osiem istniejących tu budynków, a na początku lat 50. wybudowano ostatni dom na rogu ul. Podwala i Dworcowej[2].

W 1897 roku powstał projekt nowego budynku przy parceli nr 63 autorstwa architekta Sixt z Wrocławia dla właściciela posesji, królewskiego radcy handlowego Theodora Wiskotta. Projekt nie został przyjęty, ale oddano go innemu projektantowi do przerobienia[3]. Tym projektantem był niemiecki architekt Wilhelm Werdelmann, który w tym samym roku wygrał konkurs na projekt kompleksu Łaźni Miejskiej we Wrocławiu. Theodor Wiskott był członkiem komitetu budowy łaźni i członkiem rady nadzorczej powstałego w tym celu Wrocławskiego Towarzystwa Akcyjnego Łaźni Miejskiej. Partycypował w powstaniu obiektu wykupując akcje łaźni, miał udział w wyborze i zakupie miejsca[4]. Wraz z bratem Maximilianem był właścicielem zakładów litograficznych produkujących barwiony papier oraz prowadził działalność wydawniczą – głównie wydawnictwo artystyczne. Współpracował m.in. z Towarzystwem Historii Sztuk Pięknych przy wydaniu pracy Roberta Beckera prezentującą rysunki Heinricha Mützela przedstawiające widoki Wrocławia, wydał katalog malarstwa Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych[5].

Po zatwierdzeniu projektu wyburzono stary budynek z lat 40. XIX wieku, a w jego miejsce wybudowano nową kamienicę nadając jej formę pałacyku[3].

W 1928 roku kamienica została zaadaptowana przez wrocławską spółkę architektoniczno-budowlaną Simon & Halfpaap. W budynku swoją siedzibę miało wówczas Stowarzyszenie Kupieckiego Union[6]. W 1937 roku kamienica została przekazana firmie Landwirtschaftlicher Treuhandverband Schlesien G.m.b.H. i urządzono w niej biura[3].

Opis architektoniczny[edytuj | edytuj kod]

Wzniesiona w 1898 roku kamienica była podpiwniczonym dwukondygnacyjnym budynkiem z użytkowym poddaszem[3] o trzyosiowej fasadzie frontowej wykonanej w całości z brązowego piaskowca, zakończona wysoką grzebieniastą attyką stanowiącą jej główny akcent[7]. Fasada w całości była gładka, a dla jej kontrastu zaprojektowano bogato zdobione obramienia okienne, portal wejściowy i balkon w osi środkowej[7]. W przyziemiu znajdował się boniowany cokół. Portal wpisany w prostokątne pole nad cokołem budynku był przesklepiony łukiem pełnym ozdobionym dekoracją roślinną[3]. Powyżej parteru elewacja przybierała formę bardziej symetryczną. Prostokątne okna umieszczono w ozdobnych opaskach; okna pierwszego piętra ustawiono na gzymsie opartym wolutowymi wspornikami na gzymsie międzykondygnacyjnym, dodatkowo ozdobionym balustradą[3]. Nad oknami umieszczono trójkątne obdasznice w postaci frontonów z tympanonami ozdobionymi dekoracją roślinną, heraldyczną i zwierzętami morskimi[6][3]. Piętro wieńczy wysunięty gzyms koronujący z kroksztynami, pomiędzy którymi umieszczono małe okienka poddasza. Nad nim znajduje się ażurowa attyka z palmetami między sterczynami[3]. Wygląd elewacji frontowej nie uległ zmianie do czasów obecnych.

Elewacja tylna była gładko otynkowana, zaakcentowana na wysokości przyziemia i parteru silnym ryzalitem. Na piętrze znajdował się balkon połączony z loggią przez całą szerokość budynku i podparty czterema toskańskimi kolumnami. W części dachowej znajdowały się trzy facjatki[3]. Z tyłu budynku rozciągał się duży ogród[6].

Wnętrza budynku[edytuj | edytuj kod]

Wnętrza kamienicy przed remontem w XX wieku miały układ trzytraktowy o trzech osiach wnętrz. Od strony zachodniej znajdowała się sień przelotowa z wewnętrznymi, wyrównującymi ceglanymi schodami prowadzącymi na wysoki parter oblicowanym białym marmurem. Na parterze, w trakcie środkowym, znajdował się rozległy hol oświetlony przez witraż w dachu i z trzybiegowymi drewnianymi schodami na belkach stalowych prowadzących na piętro[3][6]. Z tyłu budynku znajdował się taras z podwójnymi schodami na podwórze[3]. Nad sienią znajdowało się sklepienie kolebkowe ceglane, a nad częścią holu sklepienie kolebkowe z lunetami[3].

Budynek został wyposażony w najnowsze rozwiązania: urządzenia sanitarne na każdym piętrze, w łazienki przy sypialniach, windę kuchenną i centralne ogrzewanie[4].

W 1901 roku wykonano drewniane stropy na piętrze. W 1910 miał miejsce pierwszy remont budynku. Kolejne miały miejsce na przełomie lat 1928–1929[3].

Po 1945[edytuj | edytuj kod]

W 1946 roku budynek został wyremontowany, wykonano nowe poszycie dachu i wyremontowano pomieszczenia wnętrz. W latach 1945–1971 budynek był siedzibą różnych podmiotów gospodarczych, a na piętrze i parterze znajdowały się mieszkania[3]. W 1971 po zmianie najemcy budynek został wyremontowany. Od 1971 roku w budynku znajdowała się siedziba Inspekcji Nasiennej, a pomieszczenia były przeznaczone na biura i laboratoria. W pomieszczeniach parterowych znajdowało się wydawnictwo prasowe[3]. Od 1993 roku do pierwszej dekady XXI wieku w budynku mieścił się oddział Banku Rozwoju Eksportu, którego wnętrza zaprojektowała firma Point Co. Ltd. Pracownia Projektowa[8][9]. Od 2022 roku właścicielem kamienicy jest 9AND7 Sp. z o.o. – Spółka nieruchomościowa zajmująca się obrotem i rewitalizacją zabytków. W budynku od 2023 roku mieści się siedziba Spółki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 marca 2024.
  2. Gromadzka 1995 ↓, s. 221.
  3. a b c d e f g h i j k l m n o Zbigniew Łabędzki, Narodowy Instytut Dziedzictwa: Karta ewidencyjna zabytku nieruchomego. Wrocław ul. Podwale 63. zabytek.pl, 2014-11. [dostęp 2022-08-12]. (pol.).
  4. a b Smolak 2003 ↓, s. 271.
  5. Smolak 2003 ↓, s. 270.
  6. a b c d Eysymontt 2011 ↓, s. 609.
  7. a b Dobesz 1995 ↓, s. 274.
  8. Point Co. Ltd
  9. Wejście z szyldem banku

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Harasimowicz (red.): Atlas architektury Wrocławia t.II. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 1998.
  • Gminna Ewidencja Zabytków, Urząd Miejski Wrocławia, 18 kwietnia 2019 [dostęp 2019-06-03] (pol.).
  • Rafał Eysymontt, Jerzy Ilkosz, Agnieszka Tomaszewicz, Jadwiga Urbanik (red.): Leksykon architektury Wrocławia. Wrocław: Via Nova, 2011.
  • Jolanta Gromadzka, Ewa Jóźwik: "Powstanie i rozwój wrocławskiego Podwala w XIX wieku" w: Architektura Wrocławia Tom I Dom. Wrocław: Instytut Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej, 1995.
  • Janusz Dobesz: "Ozdoba kamienicy mieszczańskiej w XIX i XX wieku" w: Architektura Wrocławia Tom I Dom. Wrocław: Instytut Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej, 1995.
  • Marzena Smolak: "Maximilian i Theodor Wiskottowie - wrocławscy przemysłowcy i wydawcy" w: Mieszczaństwo wrocławskie. Wrocław: Muzeum Miejskie Wrocławia, 2003.