Orstom macmillani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Orstom macmillani
Raven, 1994
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

Barychelidae

Podrodzina

Barychelinae

Rodzaj

Orstom

Gatunek

Orstom macmillani

Orstom macmillanigatunek pająków z infrarzędu ptaszników i rodziny Barychelidae. Występuje endemicznie na Nowej Kaledonii. Zasiedla lasy deszczowe góry Mont Panié.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1994 roku przez Roberta Ravena[1][2]. Miejsce typowe znajduje się na Mont Panié. Epitet gatunkowy nadano mu na cześć Lindsay Macmillan, która uczestnicząc w ekspedycji naukowej ORSTOMu odłowiła holotyp gatunku[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Holotypowa samica ma ciało długości 14 mm oraz karapaks długości 7,6 mm i szerokości 6,16 mm. Karapaks jest w zarysie prawie jajowaty, ubarwiony ciemnorudobrązowo, porośnięty delikatnymi złocistobrązowymi włoskami nie zakrywającymi oskórka. Jamki karapaksu są krótkie, głębokie i proste z zakrzywionymi końcami. Szczękoczułki są ciemnorudobrązowe, skąpo owłosione. Bruzda szczękoczułka ma 12 zębów w sigmoidalnie zakrzywionym szeregu na krawędzi przedniej oraz 4 małe ząbki w części środkowo-nasadowej. Rastellum składa się z licznych zakrzywionych szczecin nie osadzonych na guzku. Szczęki zaopatrzone są w około 40–50 kuspuli umieszczonych w trójkątach wewnętrznych. Odnóża są ubarwione ciemnorudobrązowo. Pazurki pierwszej i ostatniej pary odnóży u samicy mają po 4 ząbki położone na pośrodkowych listewkach. Wszystkie pazurki sięgają poza przypazurkowe kępki włosków na stopach. Odnóża pierwszej i drugiej pary pozbawione są silnych kolców na goleniach i nadstopiach, co odróżnia je od tych u samic O. chazeaui. Opistosoma (odwłok) ma z obu stron barwę ciemnobrązową. Genitalia samicy mają dwie spermateki, każda o formie szerokiego i niskiego guzka z cienką szypułką zwieńczoną kuliście; guzki stykają się nasadami[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pająk ten występuje endemicznie na Nowej Kaledonii, gdzie zasiedla wyłącznie zdominowane przez Agathis montana lasy deszczowe na górze Mont Panié w Prowincji Północnej. Stwierdzono został na wysokości 1280 m n.p.m.[2]

Do ptaszników występujących z nim sympatrycznie należą Orstom chazeaui i Encyocrypta panie z tej samej rodziny oraz Migas affinis z rodziny Migidae[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gen. Orstom Raven, 1994. [w:] World Spider Catalog Version 21.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2021-10-03].
  2. a b c d e R.J. Raven. Mygalomorph spiders of the Barychelidae in Australia and the western Pacific. „Memoirs of the Queensland Museum”. 35, s. 291-706, 1994.