Orchis brancifortii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Orchis brancifortii
Ilustracja
O. brancifortii na południowym stoku Etny
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

liliopodobne (≡ jednoliścienne)

Rząd

szparagowce

Rodzina

storczykowate

Podrodzina

storczykowe

Rodzaj

storczyk

Gatunek

Orchis brancifortii

Nazwa systematyczna
Orchis brancifortii Biv.
Stirp. Rar. Sicilia 1: 3 1813[3]
Synonimy
  • Anacamptis brancifortii (Biv.) Lindl.
  • Anacamptis quadripunctata Lindl.
  • Androrchis brancifortii (Biv.) D.Tyteca & E.Klein
  • Orchis brancifortii f. maculata J.Baláz & M.Baláz
  • Orchis quadripunctata subsp. brancifortii (Biv.) E.G.Camus
  • Orchis quadripunctata f. brancifortii (Biv.) Soó
  • Orchis quadripunctata f. macrochila Halácsy[3]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[4]

Orchis brancifortii Biv. – gatunek rośliny z rodziny storczykowych (Orchidaceae Juss.). Występuje endemicznie we Włoszech[4]. Epitet gatunkowy został poświęcony sycylijskiemu księciu E. Branciforte[5], żyjącego w XVIII wieku[6].

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Rośnie naturalnie we Włoszech – we wschodniej części Sardynii, północnej Sycylii oraz w odizolowanej pojedynczej subpopulacji[a][7] w Kalabrii. O. brancifortii występuje lokalnie i jest bardzo rzadko spotykany w granicach swojego zasięgu. Subpopulacje o dużej liczbie osobników (powyżej stu) występują bardzo rzadko[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kwiatostan, głąbik wyraźnie fioletowy w górnej części
Pokrój
Bylina dorastająca do 20–25 cm wysokości. Korzenie są bulwiaste. Głąbik jest smukła, w górnej części ma intensywną fioletową barwę[5][8].
Liście
Mają podłużny lub eliptycznie lancetowaty kształt. Wierzchołek jest tępy. Rzadko są cętkowane. Mają jasnozieloną barwę[5][8].
Kwiaty
Zebrane po 5–15 (–20) w kwiatostany o owalnym lub cylindrycznym kształcie. Są niepozorne. Mają różową barwę[6][8].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Rośnie na nieużytkach zielonych, w makii, otwartym garigu, zaroślach i otwartych przestrzeniach w lasach. Występuje na wysokości od 200 do 1300 m n.p.m. Preferuje suche, głównie kamieniste i wapienne podłoże. Gatunek można znaleźć na bardzo zerodowanych powierzchniach krasowych i w otwartych szczelinach, gdzie zgromadziła się próchnica. Najlepiej rośnie w pełnym nasłonecznieniu lub w półcieniu. Kwitnie od kwietnia do czerwca[4].

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych został zaliczony do kategorii LC – gatunków najmniejszej troski. Mimo że jego zasięg występowania jest mniejszy niż 20000 km², a obszar wykorzystania wynosi 2000 km² to jego populacja jest stabilna w czasie i niezagrożona z uwagi na fakt, że większość stanowisk leży w trudno dostępnych miejscach, z dala od szlaków turystycznych. Wypasu kóz ma miejsce i jest korzystne dla tego gatunku, ponieważ chroni przed przerostem. Nie odnotowano poważnych zagrożeń dla tego gatunku, w związku z tym O. brancifortii jest oceniany jako gatunek najmniejszej troski[4]. Według innych źródeł poważnym zagrożeniem dla tego gatunku są pożary[8].

Gatunek jest wymieniony w załączniku B konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Wymieniono w nim następujące działania na rzecz ochrony O. brancifortii: zarządzanie izolowanych populacjach, podniesienie świadomości społecznej, kontrola i zarządzanie produkcją salep z bulw tego gatunku, wprowadzenie ustaw, które zakazują wysadzania lub wykopywania okazów, ochrona ex situ – sztuczne rozmnażanie, ponowne wprowadzenie do naturalnych siedlisk i zbiory nasion, monitorowanie i nadzór istniejących populacji czy oszacowanie wielkości populacji i badania jej dynamiki[4].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Bulwy tego gatunku są bardzo pożywne po ugotowaniu. Służą do produkcji salepu, białego lub żółtawego proszku, który otrzymuje się przez suszenie bulw, na następnie ich zmieleniu w proszek. Salep jest substancja podobną do skrobi. Może być dodawany do napojów, a także do chleba. Galaretki wykonane z salepu są stosowane w leczeniu podrażnienia przewodu pokarmowego[4].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pojęcie subpopulacji (podpopulacji) jest wprowadzane w przypadkach ocen zagrożenia populacji silnie rozczłonkowanych, co wzmaga wymieranie taksonu. W przypadkach, gdy subpopulacje są małe i w znacznym stopniu izolowane, rekolonizacja opuszczonych stanowisk jest mało prawdopodobna (zob. metapopulacja oraz J. Mitka, Metodyka oszacowania stopnia zagrożenia populacji roślin i ich siedlisk).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-06-01] (ang.).
  3. a b Orchis brancifortii Biv.. The Plant List. [dostęp 2015-07-21]. (ang.).
  4. a b c d e f g H. Rankou, Orchis brancifortii, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [dostęp 2015-07-21] (ang.).
  5. a b c Orchis brancifortii. webalice.it. [dostęp 2015-07-21]. (wł.).
  6. a b Orchis brancifortii Bivona. Orchidee della Sicilia Occidentale. [dostęp 2015-07-21]. (wł.).
  7. Józef Mitka: Metodyka oszacowania stopnia zagrożenia populacji roślin i ich siedlisk. [w:] Roczniki Bieszczadzkie nr 18 [on-line]. 2010. s. 24–44. [dostęp 2013-12-23]. (pol.).
  8. a b c d Orchis brancioforti Biv. (Orchidaceae). promotour.org. [dostęp 2015-07-21]. (wł.).