Nornalupia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nornalupia
Kataev, 2003
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze drapieżne

Rodzina

biegaczowate

Podrodzina

Harpalinae

Plemię

Harpalini

Podplemię

Anisodactylina

Rodzaj

Nornalupia

Typ nomenklatoryczny

Nornalupia megacephala Kataev, 2003

Nornalupiarodzaj chrząszczy z rodziny biegaczowatych i podrodziny Harpalinae. Obejmuje dwa opisane gatunki. Oba są endemitami Australii Zachodniej. Bytują w ściółce.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samce osiągają od 6,2 do 8,2 mm długości i od 2,4 do 3,2 mm szerokości, samice zaś od 6,4 do 8,4 mm długości i od 2,6 do 3,3 mm długości ciała. Kształt ciała jest wydłużony, wysklepiony. Ubarwienie jest ciemnobrązowe do niemal czarnego z rudobrązowymi wargą górną oraz krawędziami przedplecza i pokryw, a brązowymi: czułkami, głaszczkami i odnóżami. Wierzch ciała jest lśniący, ale bez połysku metalicznego[1][2].

Głowa jest bardzo duża, dłuższa od przedplecza, tylko niewiele węższa od niego i niemal tak samo wysoka jak ono. Nadustek ma parę chetoporów bocznych. Szczytowa krawędź wargi górnej jest prosta. Oczy są bardzo małe i płaskie. Szerokie policzki niemal dorównują im szerokością. Szew czołowo-nadustkowy jest pogłębiony i przedłużeniami nadustkowo-ocznymi osiąga bruzdy nadoczne. Długie i silnie wysklepione skronie dość gwałtownie opadają ku szyi. Na smukłych czułkach owłosienie zaczyna się od wierzchołkowej połowy trzeciego członu. Żuwaczki są przysadziste. Warga dolna ma bródkę z ostrym zębem środkowym i parą szczecin oraz całkowicie od niej oddzielony podbródek z dwiema parami szczecinek po bokach. Wąskie przyjęzyczki oddzielone są odsiebnie od sklerytu języczka głębokimi wcięciami[1][2].

Przedplecze ma krawędź przednią tylko po bokach obrzeżoną, a krawędzie boczne zbiegające ku tyłowi i z parą szczecinek. Pokrywy są przeciętnie sklepione, podługowato-owalne, o wydatnych kątach barkowych, czasem z głębokim przedwierzchołkowym zafalowaniem krawędzi bocznych. Występuje na nich dziewięć rzędów i bruzdy boczne, brak jest rzędu przytarczkowego. Trzeci międzyrząd ma pojedynczy chetopor dyskalny. Tylna para skrzydeł nie występuje. Odnóża są smukłe, u samców z lekko rozszerzonymi stopami pary przedniej i środkowej. Golenie przedniej pary zwieńczone są trzema kolcami i lancetowatą ostrogą[1][2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owady endemiczne dla Australii, znane tylko z południowo-zachodniej części Australii Zachodniej. N. megacephala znany jest tylko z Parku Narodowego Walpole-Nornalup, zaś wikariancki N. impuncta tylko z Parku Narodowym Stirling Range[1][2].

Chrząszcze te zamieszkują ściółkę lasów. Żerują prawdopodobnie na nasionach (spermatofagia), do których miażdżenia przystosowaniem jest ich duża głowa[2].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj i gatunek typowy opisane zostały w 2003 roku przez Borisa Katajewa. Nazwa rodzajowa pochodzi od Parku Narodowego Walpole-Nornalup, w którym znajduje się miejsce typowe gatunku typowego[1]. Kolejny gatunek opisany został przez tego samego autora w 2007 roku. W sumie do rodzaju należą[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e B.M. Kataev. A new genus and species of the sub- tribe Anisodactylina from South-Western Australia (Coleoptera: Carabidae: Harpalini). „Acta Zoologica Academiae Scientiarum Hungaricae”. 48 (3), s. 173-179, 2003. 
  2. a b c d e f B.M. Kataev. A new species of the genus Nornalupia from the Stirling Range Na- ture Park, Western Australia (Coleoptera: Carabidae: Harpalini). „Zoosystematica Rossica”. 16 (1), s. 33-36, 2007. Zoological Institute, St.Petersburg.