Natrupek niebieski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Natrupek niebieski
Korynetes caeruleus
(De Geer, 1775)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

Cucujiformia

Nadrodzina

przekraski

Rodzina

przekraskowate

Podrodzina

Korynetinae

Rodzaj

natrupek

Gatunek

natrupek niebieski

Synonimy
  • Clerus caeruleus De Geer, 1775
  • Corynetes caeruleus (De Geer, 1775)
  • Dermestes violaceus Linnaeus, 1758
  • Attelabus geoffroyanus Laicharting, 1783
  • Clerus nigrocoeruleus Geoffroy, 1799
  • Korynetes cyanellus Dejean, 1837
  • Korynetes unicolor Chevrolat, 1876
  • Korynetes meridionalis Obenberger, 1916
  • Korynetes obenbergeri Jansson, 1936

Natrupek niebieski[1] (Korynetes caeruleus) – gatunek chrząszcza z rodziny przekraskowatych i podrodziny Korynetinae.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1775 roku przez Charlesa De Geera pod nazwą Clerus caeruleus[2].

Chrząszcz o wypukłym ciele długości od 3[3] do 6,5 mm[1], porośniętym odstającym owłosieniem barwy czarnej[3]. Włoski są dłuższe, a te ustawione ku tyłowi gęściej rozmieszczone niż u pokrewnego Korynetes ruficornis[4]. Oskórek niemal całego ciała jest ubarwiony metalicznie niebiesko lub metalicznie zielono; jedenastoczłonowe czułki są jednak czarne lub czerwone z czarnymi nasadą i buławką, a odnóża smolistoczarne z brązowoczerwonymi stopami. Głowa jest drobno punktowana, zaopatrzona w szerokie głaszczki szczękowe o wyraźnie ściętych wierzchołkach. Oczy złożone są wyraźnie wykrojone, mocniej niż u rodzaju Opetiopalpus. Wspomnianą buławkę czułków budują luźno umieszczone człony jednakowych długości, co, podobnie jak kształt głaszczków szczękowych, odróżnia natrupki od przedstawicieli rodzaju naścierwek (Necrobia). Przedplecze zwęża się u nasady i ma powierzchnię z niezlewającym się punktowaniem. Zarys pokryw jest stosunkowo krótki, z równoległymi bokami. Ich powierzchnia cechuje się dobrze odgraniczonymi guzami barkowymi i dochodzącymi tylko do połowy ich długości rzędami punktów (dalej punktowanie jest nieregularne)[3]. Punkty w rzędach pokryw są nieco mniejsze i silniej wydłużone niż u Korynetes ruficornis. Genitalia samców wyróżniają się od tych u Korynetes ruficornis znacznie węższymi paramerami o innym kształcie[4].

W warunkach naturalnych larwy tego owada są saproksylicznymi drapieżnikami, przechodzącymi rozwój w żerowiskach kornikowatych i kołatkowatych, polującymi na ich stadia larwalne i poczwarki. W warunkach synantropijnych natrupek niebieski występować może w obrobionym drewnie i w magazynach żywnościowych, gdzie również poluje na różne szkodniki[3][5]. Według części autorów gatunek ten występuje również na suchych padlinach, gdzie żeruje na larwach skórnikowatych[3], natomiast inni przypuszczają, że doniesienia te wynikają z pomylenia go z naścierwkiem niebieskim (Necrobia violacea)[5]. Owady dorosłe odwiedzają kwiaty[1].

Jest to owad zachodniopalearktyczny, znany z większej części Europy, na północ sięgający do południowej części Półwyspu Fennoskandzkiego, na południe do Afryki Północnej, a na wschód do Kaukazu[5]. W Polsce jest chrząszczem rzadko spotykanym. Od lat 90. XX wieku podawany był z kilku stanowisk, położonych na Nizinie Wielkopolsko-Kujawskiej, Pojezierzu Mazurskim, Wyżynie Małopolskiej, w Babiogórskim Parku Narodowym[6] i Górach Świętokrzyskich[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Jiří Zahradník: Przewodnik: Owady. Warszawa: Multico, 2000, s. 158.
  2. Korynetes caeruleus (De Geer, 1775). [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2020-07-08].
  3. a b c d e Sławomir Mazur: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 53. Przekraski - Cleridae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1975, s. 17-18.
  4. a b Gustav Adolf Loshe: Familie Cleridae (Buntkäfer, Bienenkäfer). W: Die Käfer Mitteleuropeas Band 6: Diversicornia. Heinz Freude, Karl Wilhelm Harde, Gustav Adolf Loshe (red.). Krefeld: Goecke & Evers Verlag, 1979, s. 95-96.
  5. a b c B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Dermestoidea, Bostrichoidea, Cleroidea i Lymexyloidea. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (11), 1986. 
  6. Paweł Jałoszyński, Szymon Konwerski, Tomasz Majewski, Marek Miłkowski, Rafał Ruta, Katarzyna Żuk. Nowe stanowiska interesujących przekrasków (Coleoptera: Cleridae) w Polsce. „Wiadomości Entomologiczne”. 24 (4), s. 219-225, 2005. 
  7. Marek Bidas, Lech Bucholtz. Interesujące chrząszcze (Coleoptera) stwierdzone w Górach Świętokrzyskich. „Wiadomości Entomologiczne”. 26 (4), s. 289-291, 2007.