Muzeum bł. Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum bł. Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Grabonóg 63

Data założenia

1981

Zakres zbiorów

zbiory regionalne oraz biograficzne

Wielkość zbiorów

ok. 7000

Położenie na mapie gminy Piaski
Mapa konturowa gminy Piaski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum bł. Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum bł. Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum bł. Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu”
Położenie na mapie powiatu gostyńskiego
Mapa konturowa powiatu gostyńskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum bł. Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu”
Ziemia51°52′15,2610″N 17°02′52,1694″E/51,870906 17,047825

Muzeum bł. Edmunda Bojanowskiego w Grabonogumuzeum z siedzibą we wsi Grabonóg (powiat gostyński). Placówką opiekuje się tutejszy Zespół Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego.

Muzeum powstało w 1981 roku. Jego siedzibą jest wyremontowany w czynie społecznym dworek, pochodzący z początku XIX wieku, miejsce urodzenia w 1814 roku Edmunda Bojanowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej i późniejszego błogosławionego. W rok po otwarciu placówka wzbogaciła się o zbiory, przekazane przez prof. Stanisława Helsztyńskiego, natomiast w latach 1989-1990 w muzeum powstała galerie: malarstwa nieprofesjonalnego oraz rzeźby autorstwa Czesława Ptaka (na poddaszu).

Aktualnie zbiory muzeum zajmują siedem pomieszczeń dworu. Poza wystawami poświęconymi bł. Edmundowi Bojanowskiemu i Stanisławowi Helsztyńskiemu oraz ekspozycją sztuki, w placówce znajdują się również zbiory etnograficzne z terenu Biskupizny, wystawa poświęcona działalności misyjnej Zgromadzenia Sióstr oraz archeologiczna, wypożyczona z poznańskiego Instytutu Archeologii PAN. Natomiast w ramach ekspozycji plenerowej prezentowane są XIX wieczne maszyny i urządzenia rolnicze oraz odrestaurowany wiatrak-koźlak.

Zwiedzanie muzeum jest możliwe po uprzednim uzgodnieniu z pracownikami Zespołu Szkół.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Muzeum. www.grabonog.pl. [dostęp 2014-07-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-11)]. (pol.).