Muzeum Zachodniosłowackie w Trnawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Zachodniosłowackie w Trnawie
Západoslovenské múzeum v Trnave
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Słowacja

Miejscowość

Trnawa

Adres

Múzejné nám. 3, 918 09 Trnava

Data założenia

1954

Zakres zbiorów

historia, etnografia, przyroda

Wielkość zbiorów

160 tys.

Powierzchnia ekspozycji

2500 m²

Oddziały
  • Seminarium Oláha
  • Dom Muzyki Mikuláš'a Schneidera-Trnavský'ego
Położenie na mapie kraju trnawskiego
Mapa konturowa kraju trnawskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Zachodniosłowackie w Trnawie”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Zachodniosłowackie w Trnawie”
Ziemia48°22′31,8″N 17°35′35,1″E/48,375500 17,593083

Muzeum Zachodniosłowackie w Trnawie (słow. Západoslovenské múzeum v Trnave) – regionalne[1] muzeum historyczno-etnograficzno-przyrodnicze mieszczące się w dawnym klasztorze klarysek (XIII wiek) w Trnawie na Słowacji[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum powstało w 1954 jako Muzeum Regionalne w Trnawie. W 1955 utworzono działy naukowy i historyczny, a także zatrudniono Štefana Cyrila Parráka, kolekcjonera, którego zbiory stały się podstawą ekspozycji etnograficznej i historycznej. W 1960 przyjęto nazwę Muzeum Zachodniosłowackie. Pierwszą ekspozycją po zmianie była wystawa o historii ruchu robotniczego i partii komunistycznej w powiecie trnawskim. Od 2002 roku organem założycielskim placówki jest samorząd trnawski[1].

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Placówka o powierzchni 2500 m² mieści zróżnicowane pod względem tematycznym eksponaty. Sam budynek klasztorny posiada cenne dekoracje stiukowe i reliefy w oratorium. Podczas II wojny światowej w budynku tym ukrywali się amerykańscy lotnicy. Zbiory muzealne podzielone są na kilka ekspozycji: kampanologiczną (trzydzieści starych dzwonów od 1491), rzemiosła artystycznego Chin i Japonii, archeologiczną, historii miasta Trnawy, etnograficzną (stroje ludowe, garncarstwo), przyrodniczą (m.in. flora, fauna i geologia Małych Karpat i Słowacji zachodniej) oraz mebli i wyposażenia mieszkań od klasycyzmu do secesji[2].

Pod zarządem muzeum pozostają dwa oddziały: Seminarium Oláha (ekspozycja kultury drukarskiej, książek i ilustratorstwa wyeksponowana w renesansowym budynku byłego kolegium teologicznego założonego przez arcybiskupa Mikołaja Oláha, jak również wystawa o życiu i twórczości trnawskiego rzeźbiarza i medaliera, Williama Schiffera) oraz Dom Muzyki Mikuláš'a Schneidera-Trnavský'ego (życie i twórczość kompozytora)[2]. W zbiorach muzealnych pozostaje ogółem ponad 160 tys. obiektów. Muzeum rocznie odwiedza około 40 tys. zwiedzających[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c O nás | zsmuzeum.sk [online], zsmuzeum.sk [dostęp 2020-11-09].
  2. a b c Muzeum Zachodniosłowackie w Trnawie - Slovakia.travel [online], slovakia.travel [dostęp 2020-11-09].