Przejdź do zawartości

Muzeum Regionalne PTTK w Ojcowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Regionalne PTTK w Ojcowie
Państwo

 Polska

Miejscowość

Ojców

Data założenia

1951

Zakres zbiorów

zbiory historyczne i etnograficzne

Wielkość zbiorów

ok. 500

Powierzchnia ekspozycji

104 m²

Kierownik

Andrzej Urgacz

Położenie na mapie gminy Skała
Mapa konturowa gminy Skała, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne PTTK w Ojcowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne PTTK w Ojcowie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne PTTK w Ojcowie”
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa konturowa powiatu krakowskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne PTTK w Ojcowie”
Ziemia50°12′24″N 19°49′45″E/50,206667 19,829167

Muzeum Regionalne PTTK w Ojcowie – muzeum, prowadzone przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, położone w Ojcowie

Pierwsze muzeum w Ojcowie powstało w 1908 roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, a jego głównym organizatorem był Stefan Jan Czarnowski. Mieściło się ono w budynku bramnym ojcowskiego zamku. Działało z przerwami do 1988 roku, przetrwawszy m.in. I wojnę światową, kiedy to jego zbiory zostały rozgrabione. Od 1951 roku patronat nad placówką przejęło PTTK. W 1988 roku zbiory przeniesiono do budynku „Bazaru Warszawskiego” - dawnego pensjonatu, odbudowanego po pożarze w 1976 roku.

Aktualnie w ramach ekspozycji prezentowane są eksponaty związane z historią Ojcowa i okolic, począwszy od wykopalisk archeologicznych, przez powstanie styczniowe po zbiory związane z tutejszym przewodnictwem turystycznym. Ponadto w placówce prezentowana jest ekspozycja związana z budownictwem drewnianym oraz stroje ludowe.

Budynek bramny zamku - pierwsza siedziba muzeum

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]