Museum of Nebraska Art

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Museum of Nebraska Art
Ilustracja
Budynek muzeum
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Nebraska

Miejscowość

Kearney

Adres

Museum of Nebraska Art
2401 Central Ave,
Kearney,
NE 68847
USA

Data założenia

1976

Zakres zbiorów

sztuka amerykańska

Wielkość zbiorów

ponad 6 tysięcy

Dyrektor

Audrey S. Kauders

Położenie na mapie Nebraski
Mapa konturowa Nebraski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Museum of Nebraska Art”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, w centrum znajduje się punkt z opisem „Museum of Nebraska Art”
Ziemia40°41′59″N 99°04′52″W/40,699722 -99,081111
Strona internetowa

Museum of Nebraska Art (Muzeum Sztuki Nebraski) – muzeum sztuki w Kearney w stanie Nebraska założone w 1976 roku. Od 1986 roku mieści się w budynku byłej poczty zaprojektowanym przez Jamesa Knoxa Taylora i wzniesionym w 1911 roku. Znajdują się w nim znaczące zbiory regionalnej sztuki amerykańskiej. Kolekcja muzealna liczy ponad 6 tysięcy eksponatów.

17 września 1981 budynek muzeum został wpisany na listę National Register of Historic Places pod nr #81000368[1].

Budynek muzeum[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek urzędu poczty w Kearney został ukończony w 1911 roku. Wyblakły kamień węgielny w północno-zachodnim narożniku budynku nosi datę 1909 oraz nazwisko swego projektanta i nadzorcy budowlanego, Jamesa Knoxa Taylora wraz z nazwiskiem Franklina MacVeagha, sekretarza skarbu Stanów Zjednoczonych. Obiekt został zbudowany przez Northwestern Construction Company z Wahpeton. Architektura budynku została nieco naruszona przez zmiany, jednak jego symetryczna fasada, wychodząca na centralną aleję pozostaje zasadniczo taka sama, jak w 1911 roku. Budynek Poczty Stanów Zjednoczonych stanowi ważny przykład stylu neoklasycznego, popularnego w całej Ameryce w pierwszych trzech dekadach XX wieku. Styl ten nabrał wyraźnego znaczenia dzięki różnym wystawom, które były organizowane w całym kraju w tym okresie zgodnie z modelem ustanowionym przez World's Columbian Exposition w Chicago w 1893 roku. Budynek Kearneya, choć starannie opracowany, jest pod względem rozmiarów nieco skromniejszy od głównych zabytków reprezentujących ten styl. Lokalnie jest jednak ważnym punktem orientacyjnym i znaczącym projektem Jamesa Knoxa Taylora[2].

Wygląd zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]

Architekt zastosował grecki porządek architektoniczny. Budynek został wzniesiony z kamiennych bloków, posadowionych na kamiennym fundamencie. Do wejść w zachodniej i południowej ścianie budynku prowadzą granitowe schody. Główne zewnętrzne elementy architektoniczne budynku to kolumny toskańskie oraz wspierające je belkowanie ozdobione gzymsem, a także wieńcząca całość balustrada skrywająca płaski dach. Ściany budynku są płaskie i pozbawione dekoracji. Okna i drzwi parteru są zwieńczone nadprożami. Z uwagi na potrzebę powiększenia zaplecza technicznego muzeum, na jego tyłach w połowie lat 50. wzniesiono nowy obiekt. Zbudowany z innych materiałów (cegły i pustaki), nie został on jednak dopasowany pod względem stylu do pierwotnego budynku[2].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Główne elementy wyposażenia wnętrza to marmurowe ściany holu, marmurowe schody z dębowymi balustradami prowadzące na piętro oraz marmurowe obramowania okien. Parter ma wysokość około 6 m. Posadzka w holu wykonana została z lastriko i marmuru. W budynku wprowadzono szereg zmian: drzwi obrotowe zostały zastąpione nowoczesnymi drzwiami wejściowymi z metalu i szkła, a przy zachodnim wejściu zainstalowano westybul. Pierwotne, wbudowane stoły w holu zostały usunięte wraz ze znajdującym się nad nimi oświetleniem. Oryginalne zegary wahadłowe zastąpiły zegary elektryczne[2].

Muzeum[edytuj | edytuj kod]

Robert Henri, Portret panny Eulabee Dix (Becker) w sukni ślubnej, 1910

Muzeum Sztuki Nebraski (MONA) w Kearney zostało założone w 1976 roku, a w 1979 roku na mocy ustawy stało się oficjalnym zbiorem sztuk wizualnych stanu Nebraska[3]. Wsparcie państwowe przyszło później, kiedy National Endowment for the Arts dostarczyło fundusze na poszerzenie muzealnej kolekcji o dzieła artystów współczesnych. Zainicjowana lokalnie akcja znalezienia miejsca dla przechowania kolekcji doprowadziła w 1986 roku do zakupu i renowacji budynku, który od 1911 roku służył jako urząd pocztowy w Kearney. Muzeum Sztuki Nebraski zostało otwarte w październiku 1986 roku. W 1993 roku, po pomyślnym spełnieniu warunków otrzymania grantu w wysokości 1 mln USD od Peter Kiewit Foundation, budynek Muzeum został odnowiony i rozbudowany[4]. Muzeum realizuje szereg programów społecznościowych, mających na celu podniesienie jakości życia mieszkańców stanu, takich jak: edukacja artystyczna, obejmująca wykłady artystyczne i naukowe, występy muzyczne i teatralne oraz praktyczne warsztaty artystyczne dla młodzieży i dorosłych. W 2004 roku MONA otrzymała grant NEA Challenge America w wysokości 10 000 USD na wsparcie programu ARTreach, w ramach którego prace z kolekcji muzeum są prezentowane na terenie całego stanu, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców obszarów wiejskich[3]. W 2011 roku fundusz Preservation Assistance Grant wsparł opracowanie długoterminowego planu zarządzania zbiorami muzeum[5].

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Kolekcja muzealna liczy ponad 6 tysięcy dzieł sztuki i zawiera prace artystów z Nebraski oraz prace odzwierciedlające kulturę i środowisko tego stanu. Artystami reprezentowanymi w kolekcji są: malarz regionalny Thomas Hart Benton, ilustrator przyrody John James Audubon oraz współczesna artystka tworząca w tkaninach, Sheila Hicks[3].

W dziale rysunków znajdują się szkice Titiana Ramsaya Peale’a, który w 1820 towarzyszył majorowi Stephenowi Harrimanowi Longowi w oficjalnej, rządowej wyprawie do źródła rzeki Platte. Zadaniem Peale’a było dokumentowanie fauny, którą członkowie wyprawy napotkali podczas swej misji. Jego wysiłki zaowocowały ponad setką szkiców, w tym kilkoma pejzażami i scenami z życia rdzennych Amerykanów. Chociaż grupa nigdy nie odkryła źródła rzeki, prace Peale’a, takie jak jego szkic ołówkiem Pejzaż ze spoczywającym jeleniem (1820), przyczyniły się do sporządzenia plastycznego opisu terytorium, które w 1867 roku stało się stanem Nebraska[5].

Inne ważne pozycje w muzealnych zbiorach to: 130 zdjęć urodzonego w Nebrasce Wrighta Morrisa, trzykrotnego laureata stypendiów Guggenheima w dziedzinie fotografii, prace malarza, uczestnika ruchu Harlem Renaissance, Aarona Douglasa, który w 1922 roku ukończył University of Nebraska-Lincoln, cała zawartość pracowni Granta Reynarda w momencie jego śmierci (około 3000 pozycji) oraz materiał archiwalny odnoszący się do życia i kariery tych artystów, którzy wnieśli swój wkład do historii i kultury Nebraski[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. National Park Service: National Register Digital Assets. npgallery.nps.gov. [dostęp 2017-11-19]. (ang.).
  2. a b c Diana K. Adams w: National Park Service: National Register of Historic Places Registration Form – United States Post Office. npgallery.nps.gov. [dostęp 2017-11-19]. (ang.).
  3. a b c National Endowment for the Arts: Museum of Nebraska Art (Kearney, NE). www.arts.gov. [dostęp 2017-11-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-01)]. (ang.).
  4. Museum of Nebraska Art: History. mona.unk.edu. [dostęp 2017-11-19]. (ang.).
  5. a b c Aia Yousef i Sarah Lepinski: 50 States of Preservation: Museum of Nebraska Art in Kearney, Nebraska. www.neh.gov. [dostęp 2017-11-19]. (ang.).