Microweisea hageni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Microweisea hageni[1]
(Gordon, 1985)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

Cucujiformia

Nadrodzina

biedronki

Rodzina

biedronkowate

Podrodzina

Microweiseinae

Plemię

Microweiseini

Rodzaj

Microweisea

Gatunek

Microweisea hageni

Synonimy
  • Gnathoweisea hageni Gordon, 1985

Microweisea hagenigatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych i podrodziny Microweiseinae. Występuje endemicznie na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1985 roku przez Roberta Gordona na łamach „Journal of the New York Entomological Society” pod nazwą Gnathoweisea hageni. Jako miejsce typowe wskazano Bullards Bar w hrabstwie Yuba w stanie Kalifornia. Epitet gatunkowy nadano na cześć Kennetha Hagena, specjalisty od systematyki biedronek, który odłowił materiał typowy[2]. W 2012 roku rodzaj Gnathoweisea zsynonimizowany został z Microweisea przez Hermesa Escalonę i Adama Ślipińskiego[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o podługowato-owalnym, wyraźnie wysklepionym ciele[3] długości od 1,25 do 1,5 mm i szerokości od 0,9 do 1 mm. Wierzch ciała porośnięty jest rozproszonymi, krótkimi włoskami. Głowa jest ciemnobrązowa, lekko błyszcząca, wydłużona, przed nasadami czułków ryjkowato wyciągnięta. Punkty na głowie są drobne i oddalone na odległość od dwóch do trzech swoich średnic. Czułki zbudowane są z dziesięciu członów, z których trzy ostatnie formują buławkę. Ostatni człon głaszczków szczękowych jest wąsko-stożkowaty[2]. Warga dolna ma zredukowany do żeberka podbródek, długą i wąską bródkę, szerszy od niej przedbródek, szeroko zaokrąglony języczek oraz wąsko odseparowane głaszczki wargowe. Przedplecze jest poprzeczne[3], błyszczące, ciemnobrązowe, pokryte wyraźnymi punktami oddalonymi na odległość od jednej do trzech swoich średnic. Kąty przednio-boczne przedplecza mają ukośne linie[2]. Kształt tarczki jest trójkątny[3]. Pokrywy są błyszczące, brązowe, pokryte grubymi punktami oddalonymi na od dwóch do czterech swoich średnic[2].[2]. Skrzydła tylnej pary są normalnie wykształcone[3]. Odnóża są brązowe[2], zakończone trójczłonowymi stopami o niezmodyfikowanych pazurkach[3]. Przedpiersie wypuszcza ku przodowi zasłaniający narządy gębowe płat[3][2]. Przednia krawędź śródpiersia jest płaska. Boki zapiersia i spód odwłoka są skórzaste[2]. Odwłok ma sześć widocznych na spodzie sternitów (wentrytów). Samiec ma silnie niesymetryczne paramery, długi i przekręcony płat środkowy fallobazy oraz prącie o wyraźnie wyodrębnionej kapsule nasadowej. Samica ma spermatekę w kształcie bulwy z wydłużonym szczytem oraz zaopatrzoną w długie, rurkowate infundibulum torebkę kopulacyjną[3].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Owad nearktyczny, endemiczny dla południowego zachodu Stanów Zjednoczonych, znany tylko z miejsca typowego w Kalifornii[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Microweisea hageni, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f g h i Robert D. Gordon. The Coccinellidae (Coleoptera) of America North of Mexico. „Journal of the New York Entomological Society”. 93 (1), s. 1-912, 1985. New York Entomological Society. 
  3. a b c d e f g h Hermes E. Escalona, Adam Ślipiński. Generic revision and phylogeny of Microweiseinae (Coleoptera: Coccinellidae). „Systematic entomology”. 37 (1), s. 125–171, 2012. DOI: 10.1111/j.1365-3113.2011.00601.x.