Microplinthus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Microplinthus
Zherichin, 1987
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

ryjkowcowate

Podrodzina

Molytinae

Plemię

Aminyopini

Rodzaj

Microplinthus

Microplinthusrodzaj chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych i podrodziny Molytinae.

Rodzaj ten wprowadzony został w 1987 roku przez Władimira W. Żerichina, który gatunkiem typowym wyznaczył Microplinthus morimotoi[1]. W 2004 roku Massimo Meregalli dokonał jego redeskrypcji oraz potwierdził jego przynależność do plemienia Aminyopini. Stanowi on prawdopodobnie takson siostrzany dla Falsanchonus[2].

Ryjkowce o smukłym, jajowato-eliptycznym do walcowatego ciele długości od 2,8 do 5 mm. Ubarwienie ciała rude do ciemnorudobrązowego z ciemnoczerwonymi czułkami i stopami. Tęgi, zbliżony długością do przedplecza ryjek jest zakrzywiony pod kątem około 45° względem głowy. Trzonek czułków maczugowaty. Funiculus siedmioczłonowy: dwa pierwsze człony umiarkowanie wydłużone, a pozostałe tak szerokie jak długie lub szersze niż dłuższe. Czteroczłonową, jajowato-eliptyczną buławkę pokrywa omszenie. Głowa krótka i punktowana. Przedplecze o zbliżonej długości i szerokości, prostej nasadzie i gęsto punktowanej powierzchni. Pokrywy wydłużone, o lekko łukowatej nasadzie; każda opatrzona 10 rzędami, z których 9 pierwszych jest kompletnych. Międzyrzędy są zwykle płaskie, u niektórych gatunków nieparzyste są lekko wypukłe. Przedpiersie jest głęboko wcięte. Śródpiersie i zapiersie krótkie i punktowane. Przednie biodra są styczne, środkowe ledwo, a tylne w pełni odseparowane. Samiec ma w różnym stopniu zakrzywiony edeagus i drobno ząbkowany, pozbawiony większych sklerotyzacji ednofallus. Jego owalny tegumen złożony jest z wąskiej rozpórki i dość dobrze wykształconych płatów parameroidalnych. Samica ma ósme sternum odwłoka prawie kwadratowe lub nieco wydłużone, wyposażone w ramiona zlane w połowie długości; rozpórka tego sternum jest rozdwojona u nasady lub połączona z nią stawowo i rozdwojona w punkcie łączenia[2].

Należące tu chrząszcze znane są z Nepalu i północnego krańca Indii[1][2].

Dotychczas opisano 9 gatunków[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Vladimir V. Zherichin. Curculionidae from the Nepal Himalayas Part 1. Molytinae (Insecta: Coleoptera). „Smttearter Beiträge zur Naturkunde Serie A (Biologie)”. 411, 1987. 
  2. a b c d Massimo Meregalli. The genus Microplinthus, with description of four new species (Coleoptera: Curculionidae: Molytinae). „European Journal of Entomology”. 101, s. 609–627, 2004. ISSN 1210-5759.