Mesopana viridis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mesopana viridis
Medvedev, 2018
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

stonkowate

Podrodzina

Galerucinae

Plemię

pchełki ziemne

Rodzaj

Mesopana

Gatunek

Mesopana viridis

Mesopana viridisgatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny Galerucinae, jedyny z monotypowego rodzaju Mesopana.

Gatunek i rodzaj opisane zostały po raz pierwszy w 2018 roku przez Lwa Miedwiediewa na łamach „Caucasian Entomological Bulletin”. Jako miejsce typowe wskazano Auroville w dystrykcie Vilupparam, w indyjskim stanie Tamilnadu[1].

Chrząszcz o podłużnym ciele długości od 2,8 do 3 mm, na wierzchu pozbawionym owłosienia. Głowa jest metalicznie zielona z członami czułków od pierwszego do piątego lub szóstego przynajmniej częściowo żółtawymi, a pozostałymi ich członami całkiem czarnymi. Powierzchnia głowy jest delikatnie i bardzo rzadko punktowana oraz bardzo delikatnie mikrorzeźbiona. Kształt nadustka jest trójkątny. Listewki czołowe są proste i ostre, rozbiegające się pod rozwartym kątem. Brak jest guzków czołowych i wcisków na ciemieniu. Rozprostowane ku tyłowi czułki sięgają ćwierci długości pokryw. Przedplecze jest metalicznie zielone, równomiernie wypukłe, całkowicie pozbawione wcisków nasadowych, mikrorzeźbione i delikatnie punktowane, od 1,2 do 1,3 raza szersze niż dłuższe, najszersze w połowie długości, o rozwarcie kanciastych kątach przednich i niemal prostych krawędziach bocznych. Półkolista, niepunktowana tarczka ma barwę metalicznie zieloną. Pokrywy są metalicznie zielone, półtorakrotnie dłuższe niż szerokie, gęsto pokryte zlewającymi się punktami, mikrorzeźbione, o dobrze wykształconych guzach barkowych. Skrzydła tylnej pary są normalnie rozwinięte. Spód tułowia jest czarny. Odnóża są żółte z przyciemnionymi wierzchołkami ostatniej pary ud. Golenie ostatniej pary mają krótką i przeciętnie grubą ostrogę. Stopy ostatniej pary mają człon pierwszy tak długi jak następne razem wzięte. Odwłok jest czarny, pozbawiony listewek na pierwszym sternicie[1].

Owad orientalny, endemiczny dla Indii, znany z tylko ze stanu Tamilnadu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c L.N. Medvedev. New taxa of Chrysomelidae (Coleoptera) from South India. „Caucasian Entomological Bulletin”. 14 (2), s. 249-251, 2018. DOI: 10.23885/181433262018142-249251.