Masteria soucouyant

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Masteria soucouyant
Passanha et Brescovit, 2018
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

Dipluridae

Podrodzina

Masteriinae

Rodzaj

Masteria

Gatunek

Masteria soucouyant

Masteria soucouyantgatunek pająka z rodziny Dipluridae i podrodziny Masteriinae. Występuje endemicznie na Trynidadzie.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2018 roku przez Victora Passanhę i Antonia D. Brescovita[1][2] na łamach „Zootaxa”. Jako miejsce typowe wskazano Tamana Hill w Sangre Grande na Trynidadzie i Tobago. Epitet gatunkowy nawiązuje do wampirzycy z lokalnego folkloru[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Jedyny zmierzony samiec ma ciało długości 4,4 mm przy prosomie długości 2,1 i szerokości 1,6 mm, zaś jedyna zmierzona samica ma ciało długości 5,2 mm przy prosomie długości 2,4 i szerokości 1,8 mm. Karapaks i sternum są pomarańczowe. Sześcioro oczu rozmieszczonych jest dwóch szeregach; zanikowi uległa para przednio-środkowa. Oczy pary tylno-środkowej leżą bardziej z przodu niż pary tylno-bocznej. Szczękoczułki mają 10 lub 11 ząbków na przedniej krawędzi bruzdy i 15 mniejszych ząbków w nasadowo-środkowej części bruzdy. Odnóża są pomarańczowo ubarwione. Kolejność par odnóży od najdłuższej do najkrótszej to: IV, I, II, III u samicy i I, IV, II, III u samca. Odnóża pierwszej pary samca mają golenie z pierwszym wyrostkiem prolateralnym wykształconym w formie wysokiej ostrogi, drugim wyrostkiem prolateralnym w formie silnego kolca o lekko wystającej podstawie, a trzecim wyrostkiem prolateralnym w formie mocnego kolca o przeciętnie wystającej podstawie. Nadstopia pierwszej pary samca mają spłaszczony kolec nasadowy oraz wgłębienie nasadowe. Kolorystyka opistosomy (odwłoka) u obu płci jest jasnobrązowa. Genitalia samicy zawierają dwie spermateki, każda podzielona na trzy płaty, z których zewnętrzny jest ostry i prosty, a pozostałe faliste i ostre. Nogogłaszczki samca mają od trzy razy dłuższą od cymbium goleń z grupą od 10 do 12 drobnych kolców w części tylno-bocznej, tak długie jak szerokie cymbium z czterema kolcami szczytowymi oraz wydłużony bulbus z krótkim tegulum i trzykrotnie od niego dłuższym, zakrzywionym u nasady embolusem[1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek neotropikalny, endemiczny dla Trynidadu i Tobago[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Victor Passanha, Antonio D. Brescovit. On the Neotropical spider subfamily Masteriinae (Araneae, Dipluridae). „Zootaxa”. 4463 (1), s. 1-73, 2018. Magnolia Press. DOI: 10.11646/zootaxa.4463.1.1. ISSN 1175-5326. 
  2. a b Gen. Masteria L. Koch, 1873. [w:] World Spider Catalog Version 24.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2023-09-22].