Masteria sabrinae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Masteria sabrinae
Passanha et Brescovit, 2018
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

Dipluridae

Podrodzina

Masteriinae

Rodzaj

Masteria

Gatunek

Masteria sabrinae

Masteria sabrinaegatunek pająka z rodziny Dipluridae i podrodziny Masteriinae. Występuje endemicznie na Martynice.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2018 roku przez Victora Passanhę i Antonia D. Brescovita[1][2] na łamach „Zootaxa”. Jako miejsce typowe wskazano Plateau de La Concorde na Martynice. Epitet gatunkowy nadano na cześć biolożki, Sabriny de Souzy Ferreiry[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pająk o ciele długości od 3 do 3,9 mm. Karapaks jest żółtawy. Ośmioro oczu rozmieszczonych jest w dwóch szeregach. Oczy pary tylno-środkowej leżą bardziej z przodu niż pary tylno-bocznej. Szczękoczułki mają 11 ząbków na przedniej krawędzi bruzdy i 12 mniejszych ząbków w nasadowo-środkowej części bruzdy. Sternum samca jest białawe, samicy zaś żółtawe. Odnóża są żółtawe. Kolejność par odnóży od najdłuższej do najkrótszej to: IV, I, II, III. Odnóża pierwszej pary samca mają golenie z pierwszym wyrostkiem prolateralnym o fromie mocnej ostrogi z półkwadratowym szczytem, drugim wyrostkiem prolateralnym o formie mocnego kolca z lekko wystającą podstawą, a trzecim wyrostkiem prolateralnym o formie dwóch kolców na wspólnej, wystającej podstawie. Nadstopia pierwszej pary samca mają spłaszczony kolec nasadowy oraz wgłębienie nasadowe. Opistosoma (odwłok) jest białawo ubarwiona. Genitalia samicy zawierają dwie jednopłatowe, wydłużone spermateki o zakrzywionym, kulistawym wierzchołku i wąskim regionie gruczołowym. Nogogłaszczki samca mają od 2,5 raza dłuższą od cymbium goleń z rozszerzoną nasadą i 18–20 silnymi kolcami tylno-bocznymi, tak długie jak szerokie cymbium z czterema kolcami szczytowymi oraz gruszkowaty bulbus z spłaszczoną i odsiebnie poskręcaną apofizą paraemboliczną oraz tak długim jak ona embolusem[1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek neotropikalny, karaibski, endemiczny dla Martyniki[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Victor Passanha, Antonio D. Brescovit. On the Neotropical spider subfamily Masteriinae (Araneae, Dipluridae). „Zootaxa”. 4463 (1), s. 1-73, 2018. Magnolia Press. DOI: 10.11646/zootaxa.4463.1.1. ISSN 1175-5326. 
  2. a b Gen. Masteria L. Koch, 1873. [w:] World Spider Catalog Version 24.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2023-09-22].