Przejdź do zawartości

Kuros z Dipylonu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kuros z Dipylonu
Ilustracja
Autor

nieznany

Data powstania

koniec VII wieku p.n.e.

Medium

marmur

Wymiary

0,44 m (głowa)

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Kuros z Dipylonu – fragmentarycznie zachowana starożytna grecka rzeźba marmurowa z okresu archaicznego, znaleziona w 1916 roku w pobliżu Bramy Dipylońskiej w ateńskiej dzielnicy Keramejkos[1]. Znajduje się w zbiorach Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach.

Z wykonanego w marmurze wyspiarskim posągu zachowała się tylko wysoka na 0,44 m głowa[1][2] oraz dłoń długości 0,28 m[2]. Na podstawie ich wymiarów szacuje się, że kolosalnych rozmiarów rzeźba mierzyła około 3 metrów wysokości[1]. Czas powstania rzeźby datowany jest na końcówkę VII wieku p.n.e.[1] Przypuszczalnie był to pomnik nagrobny zmarłego przedwcześnie młodzieńca[1][2] lub pochodząca ze świątyni rzeźba o charakterze kultowym[1].

Głowa posągu zachowała się z ubytkami, brakuje podbródka, ust i nosa, zaś czoło, twarz i prawe oko posiadają wyszczerbienia[1]. Długa, owalna twarz odznacza się wysokim czołem, dużymi oczami o migdałowatym kształcie oraz wyraźnie zarysowanymi łukami brwiowymi[1][2]. Przytrzymywane opaską włosy opadają półkoliście z tyłu głowy[1][2]. Uszy postaci przypominają swoim kształtem woluty kapitelu jońskiego, co stanowi przykład schematyzacji i dekoracyjności rzeźby w sztuce okresu archaicznego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Nikolaos Kaltsas: Sculpture in the National Archaeological Museum, Athens. Los Angeles: J. Paul Getty Museum, 2002, s. 38. ISBN 0-89236-686-9.
  2. a b c d e f Ewdoksia Papuci-Władyka: Sztuka starożytnej Grecji. Warszawa-Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001, s. 127. ISBN 83-01-13525-5.