Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Strzygach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika
A/345 z 27.05.1927[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Strzygi

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Strzygach

Wezwanie

św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Wspomnienie liturgiczne

11 kwietnia

Położenie na mapie gminy Osiek
Mapa konturowa gminy Osiek, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie powiatu brodnickiego
Mapa konturowa powiatu brodnickiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika”
Ziemia53°07′18,3″N 19°23′02,2″E/53,121750 19,383944

Kościół świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Strzygachrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat rypiński diecezji płockiej).

Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1448 roku. Na początku XVII wieku murowany, konsekrowany kościół posiadał trzy ołtarze. W głównym był umieszczony obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, z kolei w bocznych znajdowały się obrazy Ukrzyżowania i św. Mikołaja. Z lewej strony ołtarza głównego była umieszczona boczna kaplica. W 1694 roku zakrystia i przedsionek po obu stronach kościoła były nakryte sklepieniem i posiadały formę bocznych kaplic. Na frontonie znajdowała się wysoka wieża z dwoma dzwonami. Chór powstał w 1773 roku. Obecny ołtarz główny został zbudowany w XVIII wieku, znajdują się w nim obrazy przedstawiające koronację Matki Boskiej (na zasłonie) i Przemienienia Pańskiego z XVIII wieku. W drugiej połowie XVIII wieku powstały dwa ołtarze boczne, chrzcielnica, krucyfiks, feretron, monstrancja i kadzielnica[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]