Kenyentulus kenyanus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kenyentulus kenyanus
(Condé, 1948)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

skrytoszczękie

Podgromada

pierwogonki

Rząd

Acerentomata

Rodzina

Acerentomidae

Podrodzina

Berberentulinae

Rodzaj

Kenyentulus

Gatunek

Kenyentulus kenyanus

Synonimy

Gracilentulus kenyanus Condé, 1948

Kenyentulus kenyanus – gatunek pierwogonka z rzędu Acerentomata i rodziny Acerentomidae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został w 1948 roku przez Bruna Condé jako Gracilentulus kenyanus. W 1981 roku przeniesiony przez Sørena Ludviga Tuxena do rodzaju Kenyentulus[1][2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Długość wyciągniętego ciała 770 μm (0,77 mm). Długość przedniej stopy mierzonej bez pazurka 52 μm. Głaszczki szczękowe z pęczkiem i dwoma cienkimi, spiczastymi sensillae. Głaszczki wargowe zredukowane z 3 szczecinkami i kiełbaskokształtną sensilla. Przewód gruczołów szczękowych z owalnym kielichem (calyx) i dwoma rozszerzeniami obok dystalnego. Pseudooczka okrągłe. Na linii pseudooczkowej 3 szczecinki ulokowane między pseudooczkami. Na przednich stopach komplet sensillae. Pierwsza para odnóży odwłokowych z pęcherzykiem końcowym i 4 szczecinkami, a druga i trzecia z 2 szczecinkami: długą przedwierzchołkową i bardzo krótką środkowo-wierzchołkową. Rowkowana przepaska zredukowana o kilku rowkach słabo widocznych. Grzebień VIII segmentu odwłoka z 8 małymi ząbkami[2].

Wzór chetotaksji odwłoka[2]
I II, III IV, V, VI VII VIII IX,X XI telson
terga:
sterna:

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek o zasięgu pantropikalnym. Stwierdzono dotąd jego występowanie w Kenii, na Mauritiusie, Madagaskarze, Seszelach, Reunion, Nowej Zelandii, w indyjskiej Kerali, Brazylii oraz na Portoryko i Bermudach[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Andrzej Szeptycki: Catalogue of the World Protura. Kraków: Wydawnictwa Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk, 2007, s. 66-67.
  2. a b c d S. L. Tuxen. Protura (Insecta). „Fauna of New Zealand”. 9, 1985. Wellington, New Zealand: Science Information Publishing Centere, DSIR.