Instytut Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Instytut Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej – jedna z jednostek organizacyjnych Wydziału Nauk Geograficznych[1] Uniwersytetu Łódzkiego[2], kształcąca w trybie dziennym na kierunkach gospodarka przestrzenna[3] studia stacjonarne I stopnia (studia 3-letnie licencjackie lub 3,5-letnie inżynierskie) oraz na kierunku planowanie i organizacja przestrzeni studia stacjonarne II stopnia. Wydawca czasopism naukowych: European Spatial Research and Policy[4], Space-Society-Economy[5], Biuletyn Szadkowski[6] i Biuletyn Uniejowski[7].

Władze[edytuj | edytuj kod]

  • dr hab. Stanisław Mordwa, prof. UŁ – dyrektor Instytutu[8],
  • dr hab. Elżbieta Kobojek, prof. UŁ – zastępca dyrektora Instytutu[9],
  • dr Mariusz Lamprecht – zastępca dyrektora Instytutu[10].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Instytut Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej, wcześniej jako zakład i katedra) istnieje od ponad 30 lat. Jednostka została powołana do istnienia zgodnie z zarządzeniem Rektora UŁ 1 października 1991 roku jako Zakład Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej, na ówczesnym Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UŁ. Pomysłodawcą i inicjatorem powołania do życia i późniejszym organizatorem jednostki był Tadeusz Marszał[11].

Ważną datą w historii łódzkiego ośrodka geograficznego, a tym samym i Zakładu Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej, był rok 2001, kiedy to doszło do wyodrębnienia z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UŁ Wydziału Nauk Geograficznych, który stał się podstawową jednostką organizacyjną Uniwersytetu Łódzkiego.

W miarę rozwoju kadrowego zmianie ulegała forma organizacyjna powołanego do życia w 1991 r. zakładu. Uzyskanie tytułu profesora przez dr hab. Tadeusza Marszała zaowocowało podniesieniem jednostki do rangi katedry, co oficjalnie miało miejsce dnia 1 grudnia 2002 r.

Kolejna ważna zmiana nastąpiła w 2008 r., gdy w dotychczas homogenicznej strukturze Katedry Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej, kierowanej przez prof. dr hab. T. Marszała, zostały utworzone dwie pomocnicze jednostki organizacyjne, a mianowicie Zakład Zagospodarowania Środowiska, którego kierownictwo objął prof. dr hab. T. Marszał, oraz Zakład Polityki Przestrzennej, kierowany przez dr hab. M. Habrela, prof. UŁ. W 2012 r. została powołana do życia trzecia wewnątrzkatedralna jednostka organizacyjna – Zakład Fizjografii i Planowania Przestrzennego, kierowana przez dr hab. E. Kobojek, prof. UŁ.

W 2016 r. nastąpiła kolejna kluczowa zmiana organizacyjna – z dniem 1 października katedra, która osiągnęła odpowiedni stan kadrowy, zgodny z wymogami Statutu UŁ – decyzją rektora uniwersytetu, prof. A. Różalskiego, została podniesiona do rangi instytutu kierunkowego. Jednocześnie w strukturze Instytutu Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej, obok już wcześniej istniejących trzech wewnątrzinstytutowych zakładów, pojawiła się czwarta jednostka – Zakład Geografii Gospodarczej i Polityki Społecznej.

W 2021 r. został zniesiony wewnątrzinstytutowy podział na zakłady. Obecnie jednostka zatrudnia 18 pracowników naukowych (w tym 1 profesora, 5 doktorów habilitowanych, 8 doktorów, 3 magistrów) oraz 3 pracowników administracyjnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. WYDZIAŁ NAUK GEOGRAFICZNYCH [online], www.geo.uni.lodz.pl [dostęp 2023-08-02] (pol.).
  2. UNIWERSYTET ŁÓDZKI | UWOLNIJ UMYSŁ! [online], www.uni.lodz.pl [dostęp 2023-08-02] (pol.).
  3. GOSPODARKA PRZESTRZENNA [online], www.uni.lodz.pl [dostęp 2023-08-02] (ang.).
  4. European Spatial Research and Policy - Home [online], esrap.geo.uni.lodz.pl [dostęp 2023-08-02].
  5. Space – Society – Economy [online], czasopisma.uni.lodz.pl [dostęp 2023-08-02].
  6. Biuletyn Szadkowski [online], czasopisma.uni.lodz.pl [dostęp 2023-08-02].
  7. Biuletyn Uniejowski [online], czasopisma.uni.lodz.pl [dostęp 2023-08-02].
  8. Stanisław Mordwa [online], www.uni.lodz.pl [dostęp 2023-08-02] (ang.).
  9. Elżbieta Kobojek [online], www.uni.lodz.pl [dostęp 2023-08-02] (ang.).
  10. Mariusz Lamprecht [online], www.uni.lodz.pl [dostęp 2023-08-02] (ang.).
  11. Tadeusz Marszał [online], www.uni.lodz.pl [dostęp 2023-08-02] (ang.).