Przejdź do zawartości

Iceye

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ICEYE
Państwo

 Finlandia

Siedziba

Espoo

Prezes

Rafał Modrzewski

brak współrzędnych
Strona internetowa

ICEYEfiński producent mikrosatelitów z siedzibą w Espoo[1].

ICEYE zostało założone w 2014 roku jako spin-off Wydziału Technologii Radiowej Uniwersytetu Aalto.

Prezesem i współzałożycielem ICEYE jest Rafał Modrzewski[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 2015 roku projekt ICEYE wykazał, że radar z syntetyczną aperturą może być wykorzystywany do monitorowania niebezpiecznych elementów lodu, takich jak lód pakowy[2]. W tym samym roku, 1 września, ICEYE otrzymało dotację w wysokości 2,4 mln euro z programu Unii Europejskiej Horyzont 2020, której celem jest „integracja, testy pilotażowe i demonstracja systemu ICEYE SAR w jego ostatecznej formie jako mikro satelity w celu przyciągnięcia prywatnych inwestycji do uruchomienia”[3].

W sierpniu 2017 r. ICEYE pozyskała kapitał w wysokości 13 mln USD, w tym od Fińskiej Agencji Finansowania Innowacji[1].

W 2019 roku założyciele ICEYE i zaangażowany personel Aalto otrzymali fińską nagrodę inżynieryjną[4][5]. W uzasadnieniu nagrody nazwano to osiągnięcie „przełomem w fińskiej technologii kosmicznej”[6]. Nagroda jest przyznawana corocznie przez Akademickich Inżynierów i Architektów w Finlandii TEK, główny związek zawodowy i towarzystwo naukowe dla absolwentów uniwersytetów w Finlandii[4].

W październiku 2019 r. ICEYE zaczęło oferować komercyjny dostęp do swoich zdjęć SAR o rozdzielczości 1 metra i obsługiwało 3 satelity SAR[7].

W grudniu 2020 roku spółka sprzedała brazylijskim siłom powietrznym dwa satelity (X18, X19 lub X20). Satelity te zostały wystrzelone w maju 2022 roku w ramach misji SpaceX Transporter-5[8][9]. Brazylijczycy nazwali te satelity Carcará 1 i Carcará 2[10].

W sierpniu 2022 roku, podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ICEYE podpisało umowę z fundacją im. Serhija Prytuły, które dały Siłom Zbrojnym Ukrainy dostęp do jednego z jej satelitów[11][12].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]