Hippodamia americana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hippodamia americana
Crotch, 1873
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Rodzina

biedronkowate

Podrodzina

Coccinellinae

Plemię

Coccinellini

Rodzaj

Hippodamia

Gatunek

Hippodamia americana

Hippodamia americanagatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1873 roku przez George’a Roberta Crotcha. Jako miejsce typowe wskazano wybrzeże Zatoki Hudsona[1].

Chrząszcz o wydłużonym[1] i lekko przypłaszczonym ciele[2] długości od 4,4 do 5,1 mm i szerokości od 2,7 do 3 mm. Głowa jest matowa wskutek gęstego punktowania i silnego pomarszczenia oskórka. Ubarwiona jest czarno z małą plamką środkową jasnej barwy i owalnego kształtu[1]. Przedplecze jest żółte z dużą, czarną łatą środkową, na której brak jasnych wcięć i znaków[1][3]. Pokrywy mają żółte tło z czarnym wzorem[3], powstałym z pozlewanych plamek[1]. Na wzór ów składa się podłużna przepaska przyszwowa o kształcie krzyża lub sztyletu oraz para ząbkowanych przepasek podłużnych bocznych, niekiedy rozbitych na plamki[3]. Epimeryty śródtułowia są w całości ubarwione czarno[1].

Owad ten zasiedla tereny podmokłe[4].

Biedronka nearktyczna o transkontynentalnym zasięgu[1]. Występuje w Kanadzie i północnej części Stanów Zjednoczonych, w pasie od Jukonu i Kolumbii Brytyjskiej na zachodzie przez Terytoria Północno-Zachodnie, Albertę, Saskatchewan i Manitobę po Ontario, Michigan i Wisconsin na wschodzie[1][4][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Robert D. Gordon. The Coccinellidae (Coleoptera) of America North of Mexico. „Journal of the New York Entomological Society”. 93 (1), s. 1-912, 1985. New York Entomological Society. 
  2. Ryszard Bielawski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera: z. 76 Biedronki - Coccinellidae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1959.
  3. a b c d Tim Loh, Chuck Entz, Mike Quinn: Hippodamia americana. [w:] BugGuide [on-line]. Iowa State University. [dostęp 2021-01-12].
  4. a b John Acorn: Ladybugs of Alberta. University of Alberta Press, 2007.