Himalanchonus thoracicus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Himalanchonus thoracicus
Zherichin, 1987
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

ryjkowcowate

Podrodzina

Molytinae

Plemię

Anchonini

Rodzaj

Himalanchonus

Gatunek

Himalanchonus thoracicus

Himalanchonus thoracicusgatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych i podrodziny Molytinae.

Gatunek ten opisany został w 1987 roku przez Władimira W. Żerichina na podstawie pojedynczego samca odłowionego w 1980 roku i wyznaczony gatunkiem typowym rodzaju[1].

Chrząszcz o ciele długości 4,1 mm, ubarwiony matowo ciemnobrunatnoszaro z rudawymi: głową i wierzchołkiem ryjka, żółtymi czułkami i stopami oraz jasnymi szczecinkami. Podłużne rowki gęstych, grubych punktów i wyniesione podłużne linie pomiędzy nimi ornamentują nasadowe ⅔ długości ryjka, który jest nieco bocznie przypłaszczony i trochę dłuższy niż przedplecze. Wierzchołkowa trzecia część ryjka jest błyszcząca i delikatnie, gęsto punktowana. Trzonek czułków jest zakrzywiony, a funiculus rozszerzony ku buławce, która jest tak długa jak pierwsze trzy człony funikulusa razem wzięte. Powierzchnie dłuższego niż szerszego i nico zwężonego przed wierzchołkiem przedplecza jest gęsto i grubo punktowana oraz opatrzona położonymi, grubymi szczecinkami. Długość wąsko jajowatych pokryw wynosi 1,7 ich szerokości. Rowki punktów są niewyraźnie wgłębione, a punkty w nich duże i płaskie, opatrzone leżącymi szczecinkami. Grube, półwzniesione, dwukrotnie od tych w punktach szczecinki osadzone są na wąskich międzyrzędach. Odnóża o grubo, gęsto punktowanych i nieco spłaszczonych udach i podłużnie pomarszczenie punktowanych goleniach[1].

Ryjkowiec znany tylko z lasu jodłowo-różanecznikowego w nepalskim dystrykcie Parbat, położonego na wysokości około 2950-3050 m n.p.m.[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Vladimir V. Zherichin. Curculionidae from the Nepal Himalayas Part 1. Molytinae (Insecta: Coleoptera). „Smttearter Beiträge zur Naturkunde Serie A (Biologie)”. 411, 1987.