Hexanchorus homaeotarsoides

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hexanchorus homaeotarsoides
Maier, 2013
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

osuszkowate

Podrodzina

Larainae

Rodzaj

Hexanchorus

Gatunek

Hexanchorus homaeotarsoides

Hexanchorus homaeotarsoidesgatunek chrząszcza z rodziny osuszkowatych.

Gatunek ten opisany został w 2013 roku przez Crystal A. Maier na łamach „ZooKeys”. Jako miejsce typowe wskazano Rio Yameduaca w Parku Narodowym Duida–Marahuaca w wenezuelskim stanie Amazonas[1].

Chrząszcz o wydłużonym, umiarkowanie z wierzchu sklepionym ciele długości od 4,1 do 5,1 mm. Ubarwienie ma ciemnobrązowe z brązowoczarnym spodem oraz brązowymi nasadami czułków. Głowa ma mikrosiateczkowanie i przeciętnie grube, gęste punktowanie. Zaopatrzona jest w nadustek o prostej krawędzi przedniej oraz półkuliste, z tyłu zwężone oczy obrzeżone długimi, zakrzywionymi, czarnymi szczecinkami. Czułki są krótkie i rozprostowane ku tyłowi nie przekraczają poprzecznego wcisku na przedpleczu. Przedplecze jest niewiele dłuższe niż szerokie, o prostych kątach przednich, rozwartych kątach tylnych, lekko zafalowanych krawędziach bocznych, a krawędzi tylnej słabo zafalowanej z płatem pośrodku. Na powierzchni przedplecza obecny jest zarówno mocny wcisk pośrodkowy podłużny, jak i mocny wcisk w części tylno-środkowej. Tarczka jest silnie wysklepiona, nieco dłuższa niż szersza. Pokrywy mają dziesięć rzędów z punktami oddalonymi od siebie o 3–4 średnice oraz międzyrzędy porośnięte krótkim, gęstym owłosieniem. Kształt pokryw jest równomiernie zaokrąglony, bez nabrzmiałości w tylnej części. Trzeci z widocznych sternitów odwłoka u samicy ma pośrodkowy wyrostek. Samiec odznacza się edeagusem z piłkowanym, ostro zakończonym wierzchołkiem[1].

Owad neotropikalny, znany wyłącznie ze stanu Amazonas w Wenezueli[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c C. Maier. A revision of the Larainae (Coleoptera, Elmidae) of Venezuela, with description of nine new species. „ZooKeys”. 329, s. 33-91, 2013. DOI: 10.3897/zookeys.329.4961.