Heterixalus alboguttatus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Heterixalus alboguttatus[1]
(Boulenger, 1882)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Rodzina

sitówkowate

Podrodzina

Hyperoliinae

Rodzaj

Heterixalus

Gatunek

Heterixalus alboguttatus

Synonimy
  • Megalixalus madagascariensis var. alboguttata Boulenger, 1882
  • Heterixalus madagascariensis alboguttatusLaurent, 1950
  • Heterixalus alboguttatusGuibé, 1978
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Heterixalus alboguttatus – gatunek płaza bezogonowego z rodziny sitówkowatych (Hyperoliidae), zasiedlający południowo-wschodni Madagaskar. Osiąga rozmiary 3–3,3 cm i spotykany jest głównie na otwartych przestrzeniach takich jak sawanny. Nie jest gatunkiem zagrożonym.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Jeden z większych przedstawicieli rodzaju Heterixalus[3]. Samice dorastają do 3–3,3 cm[3]. Grzbiet jest czarnawy albo ciemnoszary z charakterystycznymi pomarańczowymi albo żółtymi plamkami[3]. Uda, dłonie oraz stopy są pomarańczowe[3].

Występowanie i siedliska[edytuj | edytuj kod]

Występuje na nizinach południowo-wschodniego Madagaskaru[2]. Gatunek ten spotykany jest w m.in. w okolicach Mananjary i Ifanadiany, a także w Parku Narodowym Midongy du Sud[3]. Zasiedla sawanny, użytki zielone, użytki rolne, a także pola ryżowe[3]. Występuje od 0 do 800 m n.p.m.[2]

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

H. alboguttatus rozmnaża się w różnorakich stałych i tymczasowych zbiornikach wodnych, a także na polach ryżowych[3]. Samice składają około 500 biało-czarnych jaj o średnicy 1,5 mm[3].

Status[edytuj | edytuj kod]

Jest to gatunek najmniejszej troski w związku z jego szerokim obszarem występowania, a także dużą populacją i dużym potencjałem do adaptacji do różnych środowisk[2]. U przedstawicieli rodzaju Heterixalus wykrywany był pasożytniczy grzyb Batrachochytrium dendrobatidis, jednak nie ma on negatywnego wpływu na populacje tych płazów[2]. H. alboguttatus odławiany jest sporadycznie jako zwierzę hodowlane[2]. Nie wpływa to jednak w znaczący sposób na ogólną populację tego gatunku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Heterixalus alboguttatus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f g IUCN SSC Amphibian Specialist Group, Heterixalus alboguttatus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [dostęp 2024-05-21] (ang.).
  3. a b c d e f g h Heterixalus alboguttatus, [w:] AmphibiaWeb [online], University of California, Berkeley, CA, USA [dostęp 2020-07-22].