Henry James Burrell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Henry James Burrell
Ilustracja
Henry Burrell z przenośnym wiwarium dla dziobaków (tzw. platypusary)
Data i miejsce urodzenia

19 stycznia 1873
Rushcutters Bay

Data i miejsce śmierci

29 lipca 1945
Randwick

Zawód, zajęcie

przyrodnik, fotograf

Odznaczenia
Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny)

Henry James Burrell, ps. „the Platypus Man” oraz „Duckbill Dave” (ur. 19 stycznia 1873 w Rushcutters Bay, zm. 29 lipca 1945 w Randwick) – australijski przyrodnik i fotograf, który specjalizował się w badaniach nad stekowcami.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Henry James Burrell urodził się 19 stycznia 1873 roku w Rushcutters Bay (Sydney), jako czwarty syn architekta Douglasa Burrella i Sarah Rose. Po krótkiej edukacji rozpoczął wędrowny tryb życia, w trakcie którego pracował jako komediant w utworach wodewilowych. W dniu 28 marca 1901 roku poślubił 42-letnią Susan Emily Naegueli, z którą zamieszkał w miejscowości Manilla (Nowa Południowa Walia), gdzie zajmował się hodowlą bydła[1].

Burrell założył mały ogród zoologiczny z rodzimą fauną i wkrótce po tym zainteresował się dziobakami australijskimi (Ornithorhynchus anatinus). W opinii zoologów nie można było trzymać w niewoli dziobaków, dlatego Burrell rozpoczął badania nad stekowcami (zarówno nad dziobakiem australijskim, jak i kolczatką australijskąTachyglossus aculeatus). Burnell prowadził swoje badania nad rzekami: Namoi, Manilla i Macdonald, odkrywając wiele nowych faktów na temat życia dziobaków. Niektóre osobniki dziobaków udało mu się odłowić ze środowiska naturalnego i następnie utrzymać przy życiu w niewoli. Opracował koncepcje przenośnego wiwarium dla dziobaków, tzw. platypusary (nazwa pochodzi od angielskich słów: platypus – dziobak i nursery – przedszkole, szkółka), które po raz pierwszy zostało zaprezentowane w 1910 roku w Moore Park Zoological Gardens. W 1922 roku we współpracy z Ellisem S. Josephem po raz pierwszy zaprezentował żywe dziobaki poza granicami Australii, w Stanach Zjednoczonych w Bronx Zoo (Nowy Jork)[2]. Ponadto był pierwszym przyrodnikiem, który z sukcesem hodował w niewoli młodego osobnika dziobaka[1].

W 1927 roku w trakcie badań nad dziobakami nad rzeką Namoi został ukąszony i sparaliżowany przez dziobaka. Po wyzdrowieniu przeprowadził się do Sydney, gdzie kontynuował badania[1].

Henry Burrell regularnie publikował artykuły w czasopismach naukowych. Ponadto był członkiem różnych towarzystw naukowych, w tym, m.in.: Zoological Society of London, Australian Museum, Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, American Society of Mammalogists oraz Royal Zoological Society of New South Wales. Zbierał okazy zwierząt dla Uniwersytetu w Sydney i innych placówek naukowych Wspólnoty Narodów. Ponadto przekazał swoją kolekcję fotograficzną do Australian Museum, a okazy stekowców do Australian Institute of Anatomy. W 1937 roku został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego IV klasy (OBE)[1].

W marcu 1941 roku zmarła jego pierwsza żona – Susan Emily Naegueli. W grudniu 1942 roku poślubił swoją drugą żonę – Daisy Ellen Brown. Henry Burrell zmarł nagle w dniu 29 lipca 1945 roku z powodu choroby serca w swoim domu w Randwick (Sydney). Był bezdzietny[1].

Fotografia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie opublikowane w The Australian Museum Magazine i The Wild Animals of Australasia
Oryginalne zdjęcie przed przycięciem

Henry Burrell był fotografem amatorem. Kolekcja fotograficzna jego autorstwa składa się z 450 sztuk płyt fotograficznych wykonanych w latach 1914–1918, które znajdują się w Australian Museum. Na swoich fotografiach utrwalał życie zwierząt zamieszkujących Australię, Tasmanię i Papuę-Nową Gwineę[2].

Zdjęcie wilka workowatego[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znaną fotografią autorstwa Henry’ego Burrella jest fotografia przedstawiająca jednego z ostatnich żyjących wilków workowatych w Hobart Zoo, który trzyma w pysku kurę[2]. Zdjęcie po raz pierwszy zostało opublikowane w The Australian Museum Magazine w 1921 roku[3]. W czasopiśmie zdjęcie zostało przycięte i przedstawiało wilka workowatego na tle zarośli, tym samym ukazując wilka workowatego jako drapieżnika polującego na zwierzęta domowe. Ponadto w 1926 roku to samo zdjęcie zostało opublikowane w The Wild Animals of Australasia, z komentarzem opisującym wilka workowatego jako agresywnego drapieżcę. Należy zaznaczyć, że w okresie publikacji zdjęcia populacja wilka workowatego na wolności gwałtownie spadała. Kontekst zdjęcia natomiast przedstawiał wilka workowatego w negatywy sposób i nie sprzyjał działaniom na rzecz jego ochrony[4].

W ocenie Carola Freemana zdjęcie wilka workowatego wykonane przez Burrella mogło zostać ustawione. Nie ma pewności, czy do zdjęcia nie wykorzystano wypchanego okazu oraz czy zdjęcia nie wykonano na posiadłości Burrella w miejscowości Manilla. Dodatkowo istnieją wątpliwości co do tego, kiedy zdjęcie zostało wykonane. Robert Paddle w The Last Tasmanian Tiger sugeruje, że zdjęcie mogło zostać wykonane w 1912 roku, natomiast wg Carola Freemana bliżej 1920 roku. Jednocześnie nie ma pewności, czy na zdjęciu znajduje się ostatni samiec wilka workowatego, który padł w 1936 roku[4][5].

Szkielet ostatniego padłego wilka workowatego znajduje się w Tasmanian Museum and Art Gallery, natomiast miejsce lokalizacji skóry pozostaje nieznane. Analiza skóry, ze względu na niepowtarzalne jej cechy, umożliwiłaby identyfikację osobnika znajdującego się na zdjęciu[4].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • The Wild Animals of Australasia (1926 z Albert Sherbourne Le Souef);
  • The Platypus, its Discovery, Zoological Position Form and Characteristics, Habits, Life History, etc. (1927)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f G. P. Walsh: Burrell, Henry James (1873–1945). Australian Dictionary of Biography. [dostęp 2017-06-08]. (ang.).
  2. a b c Harry Burrell Glass Plate Negative Collection. Australian Museum. [dostęp 2017-06-08]. (ang.).
  3. Charles Anderson. „The Australian Museum Magazine”. 1 (3), s. 62, grudzień 1921. Australian Museum. 
  4. a b c Patricia Egan: If the thylacine is extinct does it matter if Harry Burrell’s was real?. Australian Museum. [dostęp 2017-06-08]. (ang.).
  5. The Real Thylacine?. UTAS, 25 lutego 2009. [dostęp 2017-06-09]. (ang.).