Przejdź do zawartości

Grubosz mleczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grubosz mleczny
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

Saxifraganae

Rząd

skalnicowce

Rodzina

gruboszowate

Rodzaj

grubosz

Gatunek

grubosz mleczny

Nazwa systematyczna
Crassula lactea Sol.
Hortus Kew. (W. Aiton) 1: 496. 1789
Synonimy
  • Tolkenia lactea (Sol.) P. V. Heath
Liście

Grubosz mleczny, g. biały (Crassula lactea) – gatunek rośliny z rodziny gruboszowatych. Pochodzi z Afryki Południowej[3]. W wielu krajach jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Morfologia i biologia[edytuj | edytuj kod]

Bylina, sukulent. Łodyga gęsto ulistniona łopatkowatymi, mięsistymi liśćmi o zrośniętych nasadach. W liściach tych i w łodydze roślina magazynuje wodę. Uprawiane w mieszkaniu rozrośnięte okazy kwitną zimą (od grudnia do marca), ale tylko wtedy, gdy mają zapewnioną wystarczającą ilość światła. Kwiaty są białe i przyjemnie pachnące.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

W Polsce jest uprawiany jako roślina pokojowa, sadzona jest także w pojemnikach na klombach i kwietnikach. Osiąga wysokość do 60 cm. Na zewnątrz pomieszczeń rośnie lepiej, niż w mieszkaniach, nie jest jednak mrozoodporna i na zimę musi być wniesiona do pomieszczenia. Bardzo dobrze komponuje się w niewielkich ogródkach z innymi sukulentami, szczególnie z wilczomleczami i kolumnowymi kaktusami. W polskich ogrodach botanicznych uprawiany jest przeważnie w ogrzewanych szklarniach. Roślina jest długowieczna.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

  • Sposób uprawy. Najlepszym podłożem jest ziemia torfowa z domieszką piasku. Lepiej kwitnie, gdy doniczka jest nieco za ciasna. Przez lato roślina najlepiej rośnie w oświetleniu słonecznym na zewnątrz pomieszczeń: na parapecie okiennym, na balkonie lub w ogródku (najlepiej jest wkopać doniczkę do ziemi). Roślina nie jest mrozoodporna i na zimę należy ją wnieść do pomieszczenia o dodatniej, ale niskiej temperaturze, by przeszła okres spoczynku. Jak wszystkie gruboszowate podlewa się umiarkowanie. Nawozi się rozpuszczonym w wodzie nawozem tylko przez lato (od marca do sierpnia). Po przekwitnięciu ścina się wierzchołki pędów, by roślina lepiej się rozkrzewiała.
  • Rozmnażanie. Przez nasiona lub sadzonki pędowe. Młode rośliny początkowo trzyma się w miejscu nieco zacienionym i podlewa częściej niż dorosłe okazy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-07-11] (ang.).
  3. The International Plant Index. [dostęp 2009-04-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Czarowny roślin świat. [dostęp 2009-04-28].
  • Jarosław Rak: Pielęgnowanie roślin pokojowych. Cz. II. Edward Kawecki (zdjęcia). Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 1998. ISBN 83-7073-089-2.