Gauropterus pustulatus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gauropterus pustulatus
Bernhauer, 1937
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

Staphyliniformia

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

kusaki

Plemię

wydłużaki

Rodzaj

Gauropterus

Gatunek

Gauropterus pustulatus

Gauropterus pustulatusgatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny kusaków.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1937 roku przez Maxa Bernhauera. Jako lokalizację typową wskazano Pokumę w Sierra Leone[1][2].

Chrząszcz o silnie wydłużonym ciele długości od 6 do 8 mm. Głowa jest błyszcząco czarna, w zarysie niemal prostokątna, słabo ku tyłowi rozszerzona, o kątach tylnych wąsko zaokrąglonych i opatrzonych ząbkiem. Powierzchnię głowy żłobią trzy pary rzędów punktów oraz pojedyncze wydłużone punkty na dysku. Bruzdy czołowe są długie, o równoległym przebiegu. Na nadustku brak jest punktowania. Czułki są żółtawobrązowe z brązowym członem przednim. Błyszczące, brązowe do czarnego przedplecze jest dłuższe od głowy, na przedzie tak szerokie jak ona, w zarysie rozszerzone z przodu, z wyraźnie zaokrąglonymi kątami przednimi i falistymi brzegami bocznymi. Na powierzchni przedplecza obecna jest para lekko łukowatych bruzd bocznych i rozproszone, nieliczne punktowanie. Barwa tarczki jest brązowawoczarna. Pokrywy są rude z przyciemnionym tyłem, wąskie, szerokości przedplecza, w zarysie prawie prostokątne z wydatnymi kątami barkowymi. Drobne punktowanie na ich powierzchni układa się w po trzy szeregi: przyszwowy, środkowy i boczny. Skrzydła tylnej paty są w pełni wykształcone. Odnóża są brązowe z jaśniejszymi stopami. Na odwłoku występują gęste, głębokie i małe punkty z długimi włoskami. Genitalia samca mają mały, wąski, nieco pośrodku rozszerzony edeagus z krótkim, nitkowatym woreczkiem wewnętrznym[2].

Owad afrotropikalny, znany z Gambii, Sierra Leone, Nigerii i Republiki Środkowoafrykańskiej[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Lee H. Herman. Catalog of the Stapylinidae (Insecta: Coleoptera). 1758 to the End of Second Millenium. VI Staphylinine Group (Part 3). Staphylininae: Staphylinini (Quediina, Staphylinina, Tanygnathinina, Xanthopygina), Xantholinini. Staphylinidae incertae sedis. Fossils, Protactinae†. „Bulletin of the American Museum of Natural History”. 265, s. 3021–3840, 2001. 
  2. a b c Arnaldo Bordoni. Revision of the Afrotropical Xantholinini (Coleoptera Staphylinidae). „Biodiversity Journal”. 7 (4), s. 389-894, 2016. ISSN 2039-0408.