Garam Hawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Garam Hawa
Gatunek

Dramat

Data premiery

1973

Kraj produkcji

Indie

Język

hindi, urdu

Czas trwania

146 min

Reżyseria

M. S. Sathyu

Scenariusz

Kaifi Azmi
Shama Zaidi, Ismat Chughtal

Główne role

Balraj Sahni
Farooq Shaikh
Dinanath Zutshi
Badar Begum
Geeta Siddharth
Shaukat Kaifi
A. K. Hangal

Muzyka

Aziz Ahmed
Bahadur Khan
Khan Warsi

Zdjęcia

Ishan Arya

Montaż

S. Chakravarty

Produkcja

Ishan Arya, M.S. Sathyu, Abu Siwani

Garam Hawa (Gorący wiatr, ang. Hot Winds lub Scorching Winds) – indyjski dramat z 1973 na temat problemów muzułmanów po podziale Indii pozostałych w kraju. Wyreżyserowany przez M. S. Sathyu. Scenariusz na podstawie opowiadania Ismat Chughtai - Kaifi Azmi i żona reżysera Shama Zaidi. Film nakręcono w Agrze i Fateh Sikri. Zapoczątkował on karierę aktorską Farooqa Shaikha. Większość aktorów w filmie to aktorzy teatralni. Balraj Sahni zagrał tu ostatnią i jedną z najważniejszych ról w swojej karierze. Tematem filmu są problemy muzułmańskiej rodziny, która po podziale Indii w 1947 roku pozostała w Indiach i teraz waha się, czy nie powinna emigrować do Pakistanu. To jeden z nielicznych filmów, który zajmuje się tym problemem (oprócz Mammo (Shyam Benegala z 1994).

Razem z debiutem Shyam Benegala Ankur (1973) film uznawany jest za znak rozpoznawczy artystycznego kina Indii.

W 2005, Indiatimes Movies film zaliczono do 25 najbardziej godnych uwagi filmów Bollywoodu, (Top 25 Must See Bollywood Films).[1]

Film został wybrany jako oficjalny kandydat do Oscara za film nieangielskojęzyczny.

Adaptacja[edytuj | edytuj kod]

Film jest adaptacja opowiadania Ismata Chughtai dokonaną przez uznanego poety piszącego w języku urdu Kaifi Azmi. Film w porównaniu z opowiadaniem pokazuje dramat podziału Indii nie jako coś, co bohater obserwuje (tak jest w książce), ale jako coś, co przeżywa na własnej skórze. Reżyser filmu M.S. Sathyu, powiedział Chciałem pokazać grę politycznych planów...Jak wielu z nas naprawdę chciało podziału. Popatrzcie, do jakiego cierpienia to się przyczyniło"[1].

Wokół tematu - Podział Indii[edytuj | edytuj kod]

To jeden z nielicznych filmów, które zajmują się kontrowersyjną tematyką podziału Indii na Indie i Pakistan. W 1947 roku. Inne filmy na ten temat to Kartar Singh (1959) (pakistański), Chhalia (Manmohan Desai z 1960), Dharamputra (Yash Chopra z 1961), Tamas (Govind Nihalani 1986), Train to Pakistan (Pamela Rooks 1998),Shaheed-e-Mohabbat Boota Singh (Manoj Punj 1999), Gadar: Ek Prem Katha (Anil Sharma - 2001) i Pinjar (Chandra Prakash Dwivedi 2003).

Mimo że film podejmuje tematykę podziału Indii został nagrodzony Nagrodą Nargis Dutt za podtrzymywanie jedności Indii (nagrodę te dostał także Mr. and Mrs. Iyer).

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Akademii Filmowej[edytuj | edytuj kod]

  • 1974: oficjalny kandydat do Oscara za film nieangielskojęzyczny.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes[edytuj | edytuj kod]

  • 1974:Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes: nominacja do Złotej Palmy

National Film Awards[edytuj | edytuj kod]

Nagrody Filmfare[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]