Przejdź do zawartości

Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim, Centrum Festiwalowe w 2022. Fot. HaWa

Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim – Impreza kulturalna odbywająca się od 2020 roku[1] w Grodzisku Mazowieckim, której celem jest propagowanie żydowskiego dziedzictwa Grodziska Mazowieckiego i innych polskich miast oraz kultury żydowskiej i izraelskiej. Inicjatorami festiwalu byli Joanna Szumacher i Piotr Strzemieczny, a instytucją odpowiadającą za organizację jest Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja.

W 2020 roku odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim. Tematem przewodnim Festiwalu, przy którym współpracowało również stowarzyszenie Hakoach, był Dybuk[2]. W 2021 roku festiwal odbywał się pod hasłem Golem[3], a w 2022 roku edycję poświęcono kobietom[4] w kulturze żydowskiej i judaizmie. Czwarta edycja odbywała się wokół żydowskich bajek (majses)[5]. Poza pierwszą edycją (wrzesień), wszystkie pozostałe odbywają się corocznie w drugiej połowie sierpnia. Każda odsłona Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim zawiera spotkania literackie, panele eksperckie związane z judaizmem, spotkania historyczne, wystawy, spotkania warsztatowe, spacery oraz koncerty.

Działalność wydawnicza[edytuj | edytuj kod]

Do każdej edycji Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja wydaje publikacje tematyczne: historie żydowskich rodzin z Grodziska[6], katalogi towarzyszące wystawom i foldery przybliżające żydowską historię miasta. W 2020 roku ukazała się pierwsza publikacja w pełni poświęcona żydowskiemu dziedzictwu Grodziska Mazowieckiego, Żydowski ślad Grodziska Mazowieckiego[7], w której przybliżono charakterystyczne dla żydowskiej społeczności i historii miasta miejsca oraz postaci, a także zamieszczono wywiad z lokalnym historykiem. Ukazał się również katalog pofestiwalowy Dybuk z Grodziska[8] oraz plansza komiksowa autorstwa Michała Rzecznika o pobycie Marka Edalmana w Grodzisku po upadku powstania warszawskiego, gdzie razem z Adiną Blady Szwajgier, Aliną Margolis, Zofią Skrzeszewską, Icchakiem Cukiermanem, Cywią Lubetkin, Lubą Zylberg, Leą Borkowską-Zylbersztajn, Symchą Rotem, Tuwią Borzykowskim i Julianem Fiszgrundem ukrywali się w domu przy ulicy 3 Maja.

W 2021 roku, w ramach wystawy Ze Wschodu na Zachód, z Zachodu na Wschód. Historia jednej rodziny, ukazała się dwujęzyczna publikacja zatytułowana Ze Wschodu na Zachód, z Zachodu na Wschód. Labirynt Bronki[9], w której opisano historię rodziny Gerecht oraz sytuację belgijskich Żydów podczas okupacji.

Rok 2022 dostarczył aż trzy książki. Wydano żydowską historię miasta: Nasze miasteczko Grodzisk[10], będące tłumaczeniem z jidysz na polski i angielski tekstu napisanego w 1936 roku przez Salomona Neuhausa, grodziskiego Żyda, w którym opisano m.in. wygląd synagogi w Grodzisku. Ukazała się też pierwsza część z serii Byliśmy z Grodziska. Historie żydowskich rodzin, w której opisano sylwetki i losy wybranych rodzin pochodzących z Grodziska (m.in. rodziny Bender, z której pochodził chasydzki rabin Levi Icchok Bender(inne języki), przywódca chasydów bracławskich(inne języki)). W ramach realizacji projektu instalacji zewnętrznej Labirynt Bronki wydano także pamiętnik Bronisławy Brandli Gerecht z lat 1915–1917, a także folder z symboliką macew na cmentarzu żydowskim w Grodzisku Mazowieckim[11].

W 2023 roku, podczas edycji Majse, podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim miała miejsce premiera pierwszej publikacji poświęconej grodziskiej Wielkiej Synagodze[12]. W książce opisano historię żydowskiej bożnicy oraz zaprezentowano nieznaną wcześniej fotografię synagogi autorstwa Romana Vishniaka, a także wiele archiwalnych zdjęć.

Wystawy upamiętniające żydowskie rodziny i dziedzictwo[edytuj | edytuj kod]

Istotą działań festiwalowych jest prezentowanie dziedzictwa żydowskiego Grodziska i okolic. Od 2021 roku podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim organizowane są wystawy upamiętniające żydowskie rodziny z Grodziska. W 2021 roku zaprezentowano historię rodziny Gerecht, właścicieli dwóch cegielni w Grodzisku: Henryków i Władysławów, skupiając się na postaci Bronisławy Brandli Gerecht. W 2022 roku, podczas edycji di FROJ (Kobieta), skupiono się na historii rodziny Frejdlich i żydowskich korzeni pochodzącej z Grodziska Mazowieckiego artystki sztuki współczesnej i feministycznej, Ewy Partum. Wystawa Frejdlichowie i Ewa Partum odbyła się w Galerii FKŻ zorganizowanej na terenie Dworca Kolejowego w Grodzisku.

Edycja w 2023 roku ukazała sylwetki członków rodziny Gancer, ich przedwojenne, rozbite na Grodzisk i Tyszowce, a także powojenne, toczące się w Dzierżoniowie i Izraelu losy. Na otwarciu wystawy obecni byli przeedstawiciele rodziny Gantzer, którzy przyjechali do Grodziska na zaproszenie Festiwalu.

Rok 2023 przyniósł również ważną dla żydowskiej tożsamości miasta wystawę Synagoga w Grodzisku, w której przedstawiono historię wybudowanej w XIX wieku, zdobionej przez Maurycego Apfelbauma synagogi, która została zniszczona przez nazistów w 1940 roku. Wystawa była pierwszą jakakolwiek działalnością na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki ukazującą historię grodziskiej synagogi. Do wystawy powstał towarzyszący jej katalog.

Słuchowiska, podkasty i wideotreści[edytuj | edytuj kod]

Każda edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim to również działania w przestrzeni wideo i audialnej. Corocznie we współpracy z Rabinem Łodzi Dawidem Szychowskim powstają podkasty przybliżające zasady judaizmu, rejestrowane są spotkania eksperckie z uczestniczącymi w Festiwalu ekspertkami i ekspertkami udostępniane w formie podkastów lub nagrań wideo (m.in. z Rabinem Icchakiem Rapoportem).

Od 2020 roku powstaje również seria Gotowanie Online z Festiwalem Kultury Żydowskiej z krótkimi przepisami w formie wideo publikowanymi w internecie. Z przepisów można poznać dania kuchni izraelskiej i bliskowschodniej.

W 2022 roku audiowizualna artystka Joanna Szumacher stworzyła słuchowisko Córka Rabina oparte na książce pochodzącej z Kozienic, po ślubie mieszkającej w Grodzisku pisarki Malki Szapiro, potomkini Isroela Hopsztajna, wielkiego Magida z Kozienic i córki Jerachmiela Moszego Hopsztajna, jednego z rabinów Kozienic.

W 2022 roku na zamówienie Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim zespół Bastarda Trio opracował nowe aranżacje nigunów dynastii Szapiro z Grodziska[13], które następnie weszły w skład wydanej przez krakowską wytwórnię Audio Cave płyty Nizozot[14]. Dynastię Szapiro z Grodziska utworzył w XIX wieku cadyk Elimelech Szapiro[15], ojciec Kalonimusa Szapiro i Jeszajahu Szapiro[16].

Wystąpili na festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Od 2022 roku centrum Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim organizowane jest w Parku im. hr. Skarbków w Namiocie Festiwalowym (Namiot FKŻ). To właśnie w tym miejscu odbywa się większość wydarzeń festiwalowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim | JEWISH.PL [online], 8 września 2020 [dostęp 2023-09-02] (pol.).
  2. Katolicka Agencja Informacyjna KAI, „Grodziski Dybuk” – I Festiwal Kultury Żydowskiej | eKAI [online], eKAI | Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej, 16 września 2020 [dostęp 2023-09-02].
  3. Sekrety Mazowsza: Zbliża się II Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim – GOLEM [online], Sekrety Mazowsza: Zbliża się II Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim – GOLEM – Sekrety Mazowsza – Radio dla Ciebie [dostęp 2023-09-02] (pol.).
  4. di FROJ – Zapraszamy na Festiwal Kultury Żydowskiej – Obiektywna Gazeta Internetowa [online], www.obiektywna.pl [dostęp 2023-09-02] (pol.).
  5. Majses, czyli bajki na IV Festiwalu Kultury Żydowskiej – Dwójka – polskieradio.pl [online], polskieradio.pl [dostęp 2023-10-06] (pol.).
  6. Byliśmy z Grodziska. Historie żydowskich rodzin [online], NKIE – Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja [dostęp 2023-09-02] (pol.).
  7. Piotr Strzemieczny, Żydowski Ślad Grodziska Mazowieckiego, Grodzisk Mazowiecki, 2020 [dostęp 2023-10-06].
  8. Dybuk z Grodziska – I Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim [online], 2020 [dostęp 2023-10-06].
  9. Ze Wschodu na Zachód, z Zachodu na Wschód. Labirynt Bronki by Taurus Edukacja i Kultura – Issuu [online], issuu.com, 11 stycznia 2022 [dostęp 2023-10-06] (ang.).
  10. Salomon Neuhaus – Nasze miasteczko Grodzisk [online], NKIE – Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja [dostęp 2023-09-02] (pol.).
  11. Pobierz folder Grodziskie macewy [online], NKIE – Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja, 12 października 2022 [dostęp 2023-10-06] (pol.).
  12. Pierwsza publikacja o grodziskiej synagodze już dostępna [online], NKIE – Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja, 4 października 2023 [dostęp 2023-10-06] (pol.).
  13. Niguny dynastii Szapiro [online], NKIE – Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja, 17 października 2022 [dostęp 2023-09-02] (pol.).
  14. Bastarda – Nizozot, by Bastarda [online], Audio Cave [dostęp 2023-09-02] (ang.).
  15. https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/g/412-grodzisk-mazowiecki/99-historia-spolecznosci/137343-historia-spolecznosci.
  16. Shapira, Yeshayahu | Encyclopedia.com [online], www.encyclopedia.com [dostęp 2023-09-02].