Exochomoscirtes bimaculatus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Exochomoscirtes bimaculatus
Pic, 1916
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

sprężykokształtne

Rodzina

wyślizgowate

Podrodzina

Scirtinae

Rodzaj

Exochomoscirtes

Gatunek

Exochomoscirtes bimaculatus

Exochomoscirtes bimaculatusgatunek chrząszcza z rodziny wyślizgowatych i podrodziny Scirtinae.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1916 roku przez Maurice’a Pica. Jako miejsce typowe wskazał on Jawę[1]. W 2010 roku Rafał Ruta i Hiroyuki Yoshitomi dokonali jego redeskrypcji[2].

Chrząszcz o półkulistym, silnie wypukłym ciele długości 3,75 mm i szerokości 3,1 mm. Porośnięty jest żółtawymi, półwzniesionymi szczecinkami. Głowa jest brązowawoczarna, gęsto punktowana, zaopatrzona w duże, wyłupiaste oczy złożone i brązowe, nitkowate czułki, których człony od czwartego do siódmego są półtora raza dłuższe niż człon trzeci. Narządy gębowe są brązowe. Przedplecze brązowawoczarne, jest lekko wypukłe, gęsto punktowane. Kąty przednio-boczne ma nieco rozwarte, zaś tylno-boczne są ostre. Odległości między punktami na przedpleczu i tarczce są mniej więcej równe ich średnicom. Pokrywy są szeroko owalne, najszersze pośrodku, brązowawoczarne z parą dużych, owalnych plam w przedniej połowie, sięgających ich nasadowych krawędzi. Punktowanie pokryw jest silniejsze niż przedplecza, a odległości między punktami wynoszą od połowy do całej ich średnicy. Odnóża są brązowe. Tylna ich para ma na goleniach dwie ostrogi, z których dłuższa jest prawie prosta i niemal tak długa jak pierwszy człon stopy, a krótsza jest lekko zakrzywiona i trzykrotnie krótsza od dłuższej. Odwłok ma rzadko oszczecinione środkowe części dwóch pierwszych z widocznych sternitów (wentrytów) i ścięty brzeg wierzchołkowy piątego z nich. Genitalia samicy cechuje krótki i dość szeroki prehensor połączony szerokim kanalikiem ze sklerytem torebki kopulacyjnej[2].

Owad orientalny, endemiczny dla Indonezji, znany tylko z wyspy Jawa[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M. Pic. Descriptions abrégées diverses. „Mélanges exotico-entomologiques”. 20 (1), s. 1–20, 1916. 
  2. a b c R. Ruta, H. Yoshitomi,. Revision of the genus Exochomoscirtes Pic (Coleoptera: Scirtidae: Scirtinae). „Zootaxa”. 2598, s. 1–80, 2010. DOI: 10.11646/zootaxa.2598.1.1.