Euscorpius parthenopeius

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Euscorpius parthenopeius
Tropea, Parmakelis, Sziszkosz, Balanika et Bouderka, 2014
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

Rząd

skorpiony

Infrarząd

Orthosterni

Rodzina

Euscorpiidae

Rodzaj

Euscorpius

Gatunek

Euscorpius parthenopeius

Euscorpius parthenopeiusgatunek skorpiona z rodziny Euscorpiidae.

Gatunek ten opisali w 2014 roku Gioele Tropea, Aristeidis Parmakelis, Nikolett Sziszkosz, Katerina Balanika i Adam Bouderka na podstawie 21 okazów. Wcześniejsi autorzy oznaczali niektóre z nich jako Euscorpius carpathicus ilvanus lub Euscorpius tergestinus[1].

Jest to przeciętnych rozmiarów przedstawiciel rodzaju, osiągający od 30 do 37 mm długości ciała. Dorosłe osobniki są brązoworude z ciemnorudymi nogogłaszczkami i karapaksem. U samic karapaks jest tak długi jak szeroki lub nieco krótszy, natomiast u samców jest zwykle dłuższy niż szerszy. Środkowe oczy osadzone są w około 4/10 długości karapaksu, licząc od jego przedniej krawędzi. Żeberka na zaodwłoku cechuje bardzo słabe granulowanie. Grzebienie samców mają 8, rzadziej 7 ząbków, a samic od 6 do 8 ząbków. Rzepka nogogłaszczków ma na brzusznej powierzchni 8 lub 9 trichobotrii, a na powierzchni zewnętrznej od 23 do 25 trichobotrii. Na brzusznej stronie dłoniowej części szczypców osadzone są 4 trichobotria. Rzepka jest nieco dłuższa od uda i ma dobrze rozwiniętą ostrogę na stronie grzbietowej[1].

Skorpion znany wyłącznie z prowincji Neapol we włoskiej Kampanii, w tym z wysp Capri i Ischia. Spotykany jest pod kamieniami i kłodami w lasach sosnowych. Zasiedla środowiska antropogeniczne, kryjąc się pod cegłami czy wewnątrz budynków. Występuje sympatrycznie z Euscorpius flavicaudis, a na wyspie Capri prawdopodobnie też z gatunkami z grupy Euscorpius sicanus[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Gioele Tropea, Aristeidis Parmakelis, Nikolett Sziszkosz, Katerina Balanika, Adam Bouderka. A new species of Euscorpius Thorell, 1876 from Naples Province, Italy (Scorpiones: Euscorpiidae). „Euscorpius — Occasional Publications in Scorpiology”. 182, 2014.