Diecezja Xuanhua

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Diecezja Xuanhua
天主教宣化教区
ilustracja
Państwo

 Chiny

Siedziba

Xuanhua

Data powołania

10 maja 1926

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Metropolia

pekińska

Katedra

Katedra Świętego Krzyża w Xuanhua

Biskup diecezjalny

Thomas Zhao Kexun (趙克勛)

Położenie na mapie Hebei
Położenie na mapie Chin
Ziemia40°35′N 115°02′E/40,583333 115,033333
Strona internetowa

Diecezja Xuanhua (łac. Dioecesis Siuenhoavensis, chiń. 天主教宣化教区) – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Xuanhua, w prefekturze miejskiej Zhangjiakou, w prowincji Hebei, w Chińskiej Republice Ludowej. Biskupstwo jest sufraganią archidiecezji pekińskiej.

Diecezja działa jedynie w podziemiu, gdyż nie jest uznawana przez komunistyczny rząd chiński[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

10 maja 1926 z mocy decyzji Piusa XI, wyrażonej w brewe Expedit et, erygowany został wikariat apostolski Xuanhuafu. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do wikariatu apostolskiego Pekinu (obecnie archidiecezja pekińska).

28 października 1926 wikariusz apostolski Xuanhuafu Philip Zhao Huaiyi znalazł się wśród pierwszych księży chińskiego pochodzenia wyświęconych na biskupów. Sakry udzielił im osobiście papież Pius XI w Watykanie.

W wyniku reorganizacji chińskich struktur kościelnych, dokonanych przez Piusa XII bullą Quotidie Nos, 11 kwietnia 1946 wikariat apostolski Xuanhuafu został podniesiony do godności diecezji i przyjął obecną nazwę.

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 diecezja, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać. Biskup Xuanhua od 1948 Peter Wang Muduo zmarł w 1959 w obozie pracy[2]. Jeszcze za jego życia komunistyczne Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich powołało swojego biskupa w Xuanhua.

Diecezja obecnie[edytuj | edytuj kod]

Obecnym biskupem Xuanhua jest Thomas Zhao Kexun. Należy on do wiernego papieżowi, nieuznawanego przez państwo Kościoła podziemnego. Uznawany jest za legalnego biskupa przez Stolicę Apostolską lecz państwo nie uznaje jego sakry. Musi ukrywać się przed służbami komunistycznego rządu[1]. Bp Zhao Kexun już jako zwykły ksiądz był więziony[3].

Wielu duchownych Kościoła podziemnego jest więzionych[4][5][6]

Biskupi[edytuj | edytuj kod]

Wszyscy ordynariusze byli Chińczykami

Wikariusze apostolscy Xuanhuafu[edytuj | edytuj kod]

Biskupi Xuanhua[edytuj | edytuj kod]

Antybiskupi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]