Cryptocephalus carpathicus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cryptocephalus carpathicus
Frivaldszky, 1883
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

stonkowate

Podrodzina

Cryptocephalinae

Plemię

Cryptocephalini

Podplemię

Cryptocephalina

Rodzaj

Cryptocephalus

Gatunek

Cryptocephalus carpathicus

Cryptocephalus carpathicusgatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny Cryptocephalinae.

Gatunek po raz pierwszy został naukowo opisany w 1883 roku przez Imre Friváldszkiego[1].

Chrząszcz o krępym, walcowatym ciele długości od 2,5 do 3 mm. Głowa jest czarna z żółtą wargą górną i przedocznymi częściami policzków. Czułki są czarne z żółtymi nasadami. Ubarwienie całego przedplecza pokryw jest połyskująco czarne. Boczne krawędzie przedplecza w widoku od góry zauważalne są niemal na całej swej długości. Powierzchnia przedplecza pozbawiona jest punktowania, a jej urzeźbienie dostrzec można jedynie pod dużym powiększeniem. Punkty na pokrywach układają się w regularne rzędy, jedynie na ostatnim ich międzyrzędzie występuje grupka bezładnych punktów w okolicy barkowej. Spód ciała jest czarny. Barwa odnóży jest żółta z ciemnymi udami[2].

Owad ten zasiedla tereny górskie. Owady dorosłe aktywne są od maja do lipca[2][3]. Roślinami żywicielskimi larw są młode buki[3].

Gatunek palearktyczny, zamieszkujący Karpaty i niektóre góry Bałkanów. Podawany był z Polski[2][3], Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii, Serbii, Czarnogóry[1]. W Polsce jest bardzo rzadko spotykany, znany z nielicznych stanowisk na obszarze Beskidów, Podhala, Tatr i Pienin[2]. Wpisano go na Czerwoną listę zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce jako gatunek zagrożony o niedostatecznie rozpoznanym statusie (DD)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Cryptocephalus (Burlinius) carpathicus Frivaldszky, 1883. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2020-12-07].
  2. a b c d Andrzej Warchałowski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera: z. 94 Stonkowate - Chrysomelidae. Część ogólna i podrodziny Donaciinae, Orsodacninae, Criocerinae, Clytrinae, Cryptocephalinae, Lamprosomatidae, Eumolpinae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1971.
  3. a b c B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Stonkowate – Chrysomelidae, część 1. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (16), 1990. 
  4. Zbigniew Głowaciński, Małgorzata Makomaska-Juchiewicz, Grażyna Połczyńska-Konior: Czerwona Lista Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce. Suplement. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody PAN, 2002.