Clinotarsus alticola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Clinotarsus alticola
(Boulenger, 1882)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Podrząd

Neobatrachia

Rodzina

żabowate

Rodzaj

Clinotarsus

Gatunek

Clinotarsus alticola

Synonimy
  • Hylorana pipiens Jerdon, 1870[1]
  • Hylarana pipiensStoliczka, 1872
  • Rana alticola Boulenger, 1882
  • Hylorana alticolaDeckert, 1938
  • Hylarana alticolaBourret, 1939
  • Nasirana alticolaFrost et al., 2006
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Clinotarsus alticolagatunek płaza bezogonowego z rodziny żabowatych (Ranidae). Zamieszkuje Indie i Bangladesz. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

W starszych ujęciach systematycznych gatunek ten był szerzej ujmowany niż obecnie, ale w 2015 roku populacja zasiedlająca Półwysep Malajski, w oparciu o badania genetyczne i morfologiczne kijanek, została wydzielona do odrębnego gatunku – Clinotarsus penelope[2][3][4].

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

W obrębie Indii Clinotarsus alticola zamieszkuje północny wschód kraju, IUCN wymienia tutaj stany Meghalaya, Asam, Mizoram, Nagaland, Tripura i Bengal Zachodni; stwierdzenia ze stanu Sikkim uznane zostały za wątpliwe. W Bangladeszu płaza spotyka się na północy i południowym wschodzie kraju. Raz został odnotowany w Bhutanie. Możliwe, że występuje też w Nepalu, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone[2].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Zwierzę występuje na wysokościach do 1000 m nad poziomem morza. Jego siedliskiem są nadbrzeżne trawy i krzaki w wiecznie zielonych lasach. Kijanki zamieszkują duże strumienie z głazami i piaszczystym dnem. Wedle IUCN kijanki tego gatunku są charakterystyczne i trudno je przeoczyć[2].

Status zagrożenia i ochrona[edytuj | edytuj kod]

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN Clinotarsus alticola jest uznawany za gatunek najmniejszej troski (LC, ang. Least Concern). Osobniki dorosłe spotyka się okazjonalnie, jednak w pewnych okolicach nie należy on do rzadkich płazów. Trend całkowitej populacji tego zwierzęcia trudno jest ocenić. W Bangladeszu ze względu na utratę siedlisk i odłów jego liczebność zmniejsza się[2].

IUCN wśród zagrożeń dla tego przedstawiciela bezogonowych wymienia wylesianie oraz zanieczyszczenie wody spowodowane ściekami rolniczymi i komunalnymi. W Bangladeszu osobniki dorosłe oraz kijanki poławiane są w celach konsumpcyjnych[2].

Zwierzę spotyka się w rejonach chronionych. Na terenie Bangladeszu zamieszkuje parki narodowe Baroiyadhala, Lawachara i Satchari, w Indiach zaś, gdzie obejmuje go ochrona prawna, Park Narodowy Mouling i Rezerwat Biosfery Dihang-Dibang[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Darrel R. Frost, Clinotarsus alticola (Boulenger, 1882), [w:] Amphibian Species of the World: an Online Reference. Version 6.2 [online], American Museum of Natural History, New York, USA [dostęp 2024-05-13] (ang.).
  2. a b c d e f g Clinotarsus alticola, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Clinotarsus penelope, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [dostęp 2024-05-13] (ang.).
  4. Stéphane Grosjean i inni, When young are more conspicuous than adults: A new ranid species (Anura: Ranidae) revealed by its tadpole, „Zootaxa”, 4058 (4), 2015, s. 471–498, DOI10.11646/zootaxa.4058.4.2 (ang.).