Cleopus pulchellus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cleopus pulchellus
(J.F.W. Herbst, 1795)
Ilustracja
Cleopus pulchellus
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Nadrodzina

ryjkowce

Rodzina

ryjkowcowate

Podrodzina

Curculioninae

Plemię

Cionini

Rodzaj

Cleopus

Gatunek

Cleopus pulchellus

Synonimy
  • Curculio pulchellus Herbst, 1795

Cleopus pulchellusgatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych i plemienia Cionini.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1795 roku przez Johanna F.W. Herbsta jako Curculio pulchellus[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 2,6 do 2,9 mm. Ubarwienie ma brunatne do czarnobrunatnego z jaśniejszymi, czerwonobrunatnymi: goleniami, stopami, trzonkami czułków i ich biczykami. Jego pokrywy gęsto porastają czarne, aksamitne włosowate łuseczki, na nieparzystych międzyrzędach (zagonikach) tworzące ostro odgraniczone czarne plamy; ponadto na pokrywach występują rozproszone, krótsze od szerokości międzyrzędów, silnie nachylone w tył szczecinki, najliczniej widoczne w ich tylnej części[2].

Gruby, walcowaty i słabo zakrzywiony ryjek jest mniej więcej tak długi jak głowa i przedplecze razem wzięte. W przypadku obu płci ryjek jest na całej długości punktowany, a stosunkowo masywne czułki osadzone są w ⅓ jego długości licząc od wierzchołka. Silnie wypukłe oczy złożone odróżniają ten gatunek od pokrewnego Cleopus solani. Kształt przedplecza jest najszerszy u podstawy lub bardzo blisko niej, a jego boki w części nasadowej są równoległe lub na krótkim odcinku słabo rozbieżne ku przodowi. Odnóża mają duże i ostre kolce na udach i parę równej długości pazurków na wszystkich stopach u obu płci. Samce ponadto cechują się cienkimi kolcami na wewnętrznej stronie wierzchołków goleni wszystkich par odnóży[2].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Owad ten zasiedla wilgotne zarośla, piaszczyste i muliste pobrzeża potoków, stawów i łach oraz wilgotne stanowiska w widnych lasach. Jest fitofagiem, żerującym na trędownikowatych: trędowniku bulwiastym i namulniku brzegowym. Samice składają po dwa lub trzy jaja do okrągławego kształtu komór jajowych w miękiszu liści. Czynność tę wykonują w maju lub czerwcu. Larwy są ektofoliofagami, żerującymi głównie na spodniej stronie liści, rzadziej zjadają także łodygę. Przepoczwarczenie następuje latem w kokonie umieszczonym na roślinie[3].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek zachodniopalearktyczny[3], w Europie znany z Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Włoch, Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii i Rumunii[1]. Północna granica zasięgu biegnie przez południową część Skandynawii[2]. Poza tym podawany z Madery i zachodniej części kontynentalnej Afryki Północnej[1][3][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Cleopus pulchellus (Herbst, 1795). [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2020-04-06].
  2. a b c d Stanisław Smreczyński: Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 98f. Ryjkowce - Curculionidae. Podrodzina Curculioninae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1976, s. 52-63.
  3. a b c B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska: Katalog Fauny Polski. Tom XXIII, zeszyt 21. Chrząszcze – Coleoptera. Ryjkowce – Curculionidae, część 3. Warszawa: 1997.