Chwała Hiszpanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chwała Hiszpanii
Ilustracja
Autor

Giovanni Battista Tiepolo

Data powstania

1762

Medium

fresk

Wymiary

2700 × 1000 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Pałac Królewski w Madrycie

Chwała Hiszpanii, hiszp. Glorificación de Españafresk włoskiego malarza barokowego Giovaniego Tiepola.

Gdy Tiepolo otrzymał zlecenie wykonania dekoracji do Pałacu Królewskiego, miał już 66 lat. Pierwsze szkice do malowidła wykonał we Włoszech, a następnie przewiózł je do Madrytu. Wielkość przedsięwzięcia wymogła zatrudnienia do jego zrealizowania jego dwóch synów, Giandomenico i Lorenzo.

Fresk został namalowany na plafonie sali tronowej. U jego podstaw przebiegał profil architektoniczny, na którym przedstawiono cnoty króla Hiszpanii Karola III. Fresk był częścią dekoracji nad plafonem, przedstawiającej personifikacje prowincji hiszpańskich i części świata, natomiast wokół nich umieszczono charakterystycznych dla regionów mieszkańców. Wszystkie epizody z życia króla wzbogacone zostały fantazyjnymi detalami malarskimi. W centrum plafonu widoczne są liczne amorki, alegorycznie symbolizujące cnoty, postacie mitologiczne i bogowie. Tiepolo w malowaniu fresków wykorzystał wszelki repertuar dekoratorski dla wyniesienia dynastii panującej. Na pierwszy rzut oka kompozycja wydaje się mało spoista, jednak tworzy złożoną całość. Według Mario Abisa:

... w tej rozległej wizji wytwarza się spoistość różnych elementów. pustkę w centrum przecinają w wielu punktach spiralne formy. które wiążą kompozycję w jedną całość:oto prawdziwy temat dzieła[1]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mariuz 1972, za G. de Logu, M. Abis, Malarstwo weneckie złotego okresu XV-XVIII wieku. tab. 38.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Giuseppe de Logu, Mario Abis, Malarstwo weneckie złotego okresu XV-XVIII wieku, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Budapeszt, 1976.