Chrysidea merina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chrysidea merina
Mita et Rosa, 2019
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Nadrodzina

złotolitki

Rodzina

złotolitkowate

Plemię

Chrysidini

Rodzaj

Chrysidea

Gatunek

Chrysidea merina

Chrysidea merinagatunek błonkówki z rodziny złotolitkowatych.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2019 roku przez Toshiharu Mitę i Paolo Rosę. Opisu dokonano na podstawie pojedynczej samicy odłowionej w 1901 roku przez Henriego de Saussure, zdeponowanej w Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. Okaz ten był błędnie identyfikowany we wcześniejszych pracach rewizyjnych[1]. Robert du Buysson przyporządkował go w 1910 roku do gatunku Chrysogona pumila[2], a Richard Mitchell Bohart w 1988 do gatunku Chrysidea pumiloides[3].

Błonkówka znana z pojedynczego okazu samicy o ciele długości 5,1 mm. Głowę ma metalicznie błękitną z metalicznie niebieskozielonymi twarzą i policzkami, czarniawą okolicą przyoczek i fioletowo połyskującym ciemieniem. Szerokość głowy jest 1,4 raza większa od wysokości. Powyżej zagłębienia na trzonki czułków, ale poniżej przedniego przyoczka znajdują się dwa poprzeczne żeberka czołowe. Ubarwienie czułków jest czarne z wyjątkiem metalicznie niebieskozielonych trzonka i nóżki oraz lekko zielonawo połyskującego pierwszego członu biczyka. Żuwaczki są w nasadowej części czarniawe z metalicznie zielonym połyskiem, a u wierzchołków brązowe. Barwa mezosomy jest głównie metalicznie błękitna z fioletowym połyskiem, gdzieniegdzie niebieskozielona, między głębokimi i pełnymi notauli czarniawa. Całą powierzchnię mezosomy rzeźbią głębokie punkty. Przez ¾ długości przedplecza biegnie płytki, niewyraźny rowek. W przednio-środkowej części zaokrąglonego śródplecza leży duży dołek. Tegule są błękitnozielone z purpurowym podbarwieniem u nasady. Skrzydła przedniej pary cechują się komórką dyskoidalną otoczoną przez silne, pigmentowane żyłki. Odnóża są ciemnobrązowe, z wyjątkiem stóp silnie połyskujące na zielono. Metasoma ma metalicznie niebieskie tergity z czarniawymi częściami środkowymi, zielonawymi krawędziami tylnymi dwóch pierwszych z nich oraz fioletowym połyskiem na trzecim z nich. Wierzchołek trzeciego tergitu odznacza się parą trójkątnych ząbków bocznych oraz niewielkim ząbkiem środkowym. Sternity metasomy są metalicznie zielone; na drugim z nich leżą czarne, owalne plamki[1].

Szczegółowe informacje o występowaniu gatunku są nieznane. Wiadomo tylko, że jedyny okaz odłowiono na Madagaskarze[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Toshiharu Mita, Paolo Rosa. Redescription of Chrysidea pumiloides Zimmermann, 1956, and description of three new species of Chrysidea from Madagascar (Hymenoptera: Chrysididae). „European Journal of Taxonomy”. 564, s. 1–20, 2019. DOI: 10.5852/ejt.2019.564. ISSN 2118-9773. 
  2. R. du Buysson. Les Chrysidides de Madagascar (Hym.). „Revue d’Entomologie”. 28, s. 123–134, 1910. 
  3. R.M. Bohart. New species of Chrysidea and a key to the Madagascan species (Hymenoptera: Chrysididae). „Journal of the Entomological Society of South Africa”. 51 (1), s. 129–137, 1988.