Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Tyrgowiszte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej
Църква „Успение Богородично“
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Bułgaria

Miejscowość

Tyrgowiszte

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Bułgarski Kościół Prawosławny

Eparchia

Metropolia warneńska i wielkopresławska

Wezwanie

Zaśnięcia Matki Bożej

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej”
Ziemia43°14′34,7″N 26°34′08,9″E/43,242972 26,569139

Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożejprawosławna cerkiew w Tyrgowiszte, w jurysdykcji metropolii warneńskiej i wielkopresławskiej Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na miejscu obecnie funkcjonującej cerkwi prawdopodobnie istniała wcześniej świątynia drewniana, jednak czas jej powstania pozostaje nieustalony, mogła być to pierwsza połowa XVIII stulecia. Budynek uległ zniszczeniu prawdopodobnie w 1848[1]. Wtedy też przystąpiono do budowy nowej cerkwi, którą wznoszono pod kierunkiem Usty Dimityra, jednego z mistrzów szkoły triawneńskiej. Dzięki znacznemu zaangażowaniu miejscowych wiernych, którzy sami sfinansowali budowę i na niej pracowali, obiekt został oddany do użytku już trzy lata później. Po 1860 twórcy z tej samej szkoły wykonali we wnętrzu budynku ikonostas i dekorację malarską. Cerkiew została zbudowana w całości z kamienia. Na początku XX wieku cerkiew powiększono o usytuowaną ponad wejściem do budynku dzwonnicę, zaprojektowaną przez włoskiego inżyniera Paolo Furlaniego i wzniesioną przez mistrza Genczo Nowakowa. Na dzwonnicy zawieszone zostały dwa dzwony[2].

W 2011, podczas uroczystości 160. rocznicy poświęcenia obiektu, Świętą Liturgię w nim wspólnie z ordynariuszem metropolii warneńskiej i wielkopresławskiej, metropolitą Cyrylem, służył metropolita astański i kazachstański Aleksander[3]. W 2015 stan techniczny świątyni był na tyle poważny, że podjęta została zbiórka funduszy na jej remont[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]