Cerkiew Opieki Bogurodzicy w Miroli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Opieki Bogurodzicy
Chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky
712-223/1 z dnia 07.03.1963[1]
cerkiew filialna
Ilustracja
Widok od strony prezbiterium
Państwo

 Słowacja

Kraj

 preszowski

Miejscowość

Miroľa

Wyznanie

greckokatolickie

Kościół

Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-słowackiego

Parafia

Parafia w Hunkovcach

Wezwanie

Opieki Bogurodzicy

Położenie na mapie kraju preszowskiego
Mapa konturowa kraju preszowskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Miroľa, cerkiew”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Miroľa, cerkiew”
Ziemia49°19′43,7″N 21°43′59,0″E/49,328806 21,733056

Cerkiew Opieki Bogurodzicy w Miroli – drewniana greckokatolicka cerkiew filialna zbudowana w 1770 w Miroli.

Należy do parafii w Hunkovcach[2], dekanatu Svidník w archieparchii preszowskiej Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-słowackiego. Od 1968 posiada status Narodowego Zabytku Kultury (słow. Národná kultúrna pamiatka).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew została wzniesiona w 1770 r. na miejscu starszej świątyni, pochodzącej z końca XVII w.[3] Była remontowana po 1945 i w latach 90. XX w.

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Jest to budowla drewniana konstrukcji zrębowej, orientowana, dwudzielna[4]. Zamknięte prostokątnie prezbiterium mniejsze od nawy. Wieża konstrukcji słupowo-ramowej o pochyłych ścianach, oszalowana (w dolnej części gontem, w górnej deskami), nakryta dachem hełmowym zwieńczonym banią z żelaznym krzyżem. nad nawą i prezbiterium dachy łamane, kryte gontem, zwieńczone baniastymi hełmami ze ślepymi latarniami i kutymi krzyżami. Ściany częściowo z półokrąglaków, szalowane od zewnątrz deskami. W południowej ścianie nawy bliźniacze okno ujęte w rzeźbione w rozety drewniane obramienie.

Wewnątrz stropy w nawie i prezbiterium w postaci kopuł namiotowych. W prezbiterium ołtarz główny z obrazem Chrystusa upadającego pod krzyżem z XIX w. i ołtarzyk boczny z barokową płaskorzeźbą Ukrzyżowania. W nawie ikonostas późnobarokowy z końca XVIII w., z kilkoma starszymi ikonami z przedstawieniami postaci biblijnych w otoczeniu pasterzy i kobiet w strojach ludowych. Na ścianach wiele cennych ikon jak: Zaśnięcie Bogurodzicy, Podniesienie Krzyża Świętego, Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus w typie Hodegetria i Narodzenie Bogurodzicy z XVII w., Michał Archanioł z XVIII w., św. Paraskewa, Mandylion oraz malowany na południowej ścianie nawy krzyż procesyjny.

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Wokół cerkwi drewniane ogrodzenie z bramą, przykryte gontowym daszkiem. Brama zbudowana na planie kwadratu i kryta ośmiobocznym, gontowym dachem namiotowym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Evidencia národných kultúrnych pamiatok na Slovensku
  2. Farnosť: Hunkovce
  3. Vladimír Adamec, Nora Jedličková: Slovensko. Turistický lexikon, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1991, ISBN 80-7096-152-X, s. 147
  4. Ryszard Brykowski: Łemkowska drewniana architektura cerkiewna w Polsce, na Słowacji i Rusi Zakarpackiej. Zakład Narodowy imienia Ossolińskich, Wrocław 1986, s. 148. ISBN 83-04-01989-2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Magdalena i Artur Michniewscy, Marta Duda, Cerkwie drewniane Karpat. Polska i Słowacja, Wydawnictwo Rewasz, Pruszków, 2003, ss. 272 ISBN 83-89188-08-2