Cerkiew Świętych Michała i Teodora Czernihowskich w Moskwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Świętych Michała i Teodora Czernihowskich
Церковь Михаила и Фёдора Черниговских
7733120000
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Miejscowość

Moskwa

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

moskiewska miejska

Wezwanie

Świętych Michała i Teodora Czernihowskich

Wspomnienie liturgiczne

14/27 lutego; 20 września/3 października

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Świętych Michała i Teodora Czernihowskich”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Świętych Michała i Teodora Czernihowskich”
Ziemia55°44′40,3″N 37°37′34,6″E/55,744528 37,626278
Strona internetowa

Cerkiew Świętych Michała i Teodora Czernihowskichprawosławna cerkiew w Moskwie, w dekanacie moskworieckim eparchii moskiewskiej miejskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fundatorką świątyni była I. Malutina, żona kupca. Budynek powstał w 1675 na miejscu zajmowanym między XV a XVI w. przez monaster św. Jana, tam, gdzie znajdowała się dawniej inna, drewniana cerkiew. Patronami świątyni zostali książę czernihowski Michał oraz bojarzyn Fiodor (Teodor), zamordowani w 1246 na rozkaz Batu-chana. Ich relikwie od 1572 przechowywane były w Moskwie, zaś świątynia pod ich wezwaniem znajduje się w pobliżu drogi wjazdowej do miasta, którą je przewieziono[1].

Cerkiew była nieprzerwanie czynna od momentu wzniesienia do 1924. W latach 1924–1991 nie pełniła funkcji sakralnych; od 1977 do 1984 były na jej terenie prowadzone prace konserwatorskie[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew została wzniesiona na planie prostokąta. Jest trójdzielna z niskim przedsionkiem, znacznie wyższą nawą oraz niższym od niej pomieszczeniem ołtarzowym. Nad nawą znajduje się pięć cebulastych kopułek usytuowanych na rzędach kokoszników i wydłużonych, zdobionych płaskorzeźbami bębnach. W narożach tej części świątyni znajdują się ozdobne pilastry. Okna cerkwi ujęte są w ozdobne obramowania, nieco skromniejsze w pomieszczeniu ołtarzowym i w przedsionku. Absydę pomieszczenia ołtarzowego dzielą półkolumny, w narożach widoczne są lizeny. Cerkiew otoczona jest ogrodzeniem z XVIII–XIX w.[1].

Z cerkwi pochodzi ikona Trójcy Świętej wykonana prawdopodobnie w 1675, przechowywana w zbiorach Galerii Trietiakowskiej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]