Bufo cryptotympanicus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bufo cryptotympanicus
Liu & Hu, 1962
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Podrząd

Neobatrachia

Rodzina

ropuchowate

Rodzaj

Bufo

Podrodzaj

Bufo[1]

Gatunek

Bufo cryptotympanicus

Synonimy
  • Torrentophryne cryptotympanicaYang, 2008[2]
  • Torrentophryne cryptotympanicusFei, Ye, and Jiang, 2010[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Bufo cryptotympanicusgatunek płaza bezogonowego z rodziny ropuchowatych.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten zalicza się do podrodzaju Bufo w obrębie rodzaju Bufo w rodzinie ropuchowatych (Bufonidae)[1].

Cykl życiowy[edytuj | edytuj kod]

Nie wiadomo, jak rozmnaża się ten gatunek. Przypuszcza się, że rozród zachodzi w wodzie. Z jaja wylęga się prowadząca wodny tryb życia kijanka[3]. Pokrewny wschodnioazjatycki gatunek Bufo pageoti rozmnaża się w strumieniach[4].

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Płaz żyje na kontynencie azjatyckim. Jego zasięg występowania obejmuje tereny należące do dwóch państw: Chińskiej Republiki Ludowej i Wietnamu. W przypadku tego pierwszego spotyka się go w obrębie dwóch jednostek administracyjnych leżących na południu kraju: Guangxi oraz Guangdong. Jeśli zaś chodzi o Wietnam, początkowo gatunek znano tylko z dwóch stanowisk położonych po przeciwnych stronach góry Phan Xi Păng, leżącej w prowincji Lào Cai w pobliżu Sa Pa. Później odkryto też stanowisko na górze Ky Quan San w rezerwacie Bat Xat położonym na terenie tej samej prowincji[3].

Podejrzewa się jednak, jak podaje Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN), że rzeczywisty zasięg występowania gatunku może być szerszy, niż to wynika z dotychczasowych obserwacji[3].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Jeśli chodzi o Chiny, zwierzę bytuje na wysokościach od 450 do 1870 m nad poziomem morza. W przypadku Wietnamu jedno stanowisko znajduje się na wysokości 1900 m, a drugie na 2668 m nad poziomem morza[3].

Jego siedlisko stanowią górskie lasy[3]. W przeciwieństwie do B. pageoti podejrzewanego o zapuszczanie się na tereny rolnicze[4], ten gatunek nie zapuszcza się na tereny otwarte[3].

Status zagrożenia i ochrona[edytuj | edytuj kod]

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN płaz ten od 2021 roku ma status gatunku najmniejszej troski (LC, Least Concern); wcześniej, od 2004 roku klasyfikowano go jako gatunek bliski zagrożenia (NT, Near Threatened)[3]. Konwencja waszyngtońska (CITES) nie obejmuje tej ropuchy[5].

Płaz ten nie należy do często spotykanych, a jego całkowita liczebność spada[3].

Wszystkie znane stanowiska B. cryptotympanicus leżą na terenie obszarów objętych ochroną. W przypadku Wietnamu IUCN podaje Park Narodowy Hoàng Liên, obejmujący wspominaną powyżej górę, oraz rezerwat Bat Xat. Jednakże w Wietnamie grozi mu przekształcanie gruntów pod hodowlę krów i kóz[3].

IUCN zauważa potrzebę zgromadzenia dalszych informacji, szczególnie o zasięgu i statusie gatunku w Wietnamie oraz jego wymaganiach ekologicznych[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Alain Dubois & Roger Bour. The nomenclatural status of the nomina of amphibians and reptiles created by Garsault (1764), with a parsimonious solution to an old nomenclatural problem regarding the genus Bufo (Amphibia, Anura), comments on the taxonomy of this genus, and comments on some nomina created by Laurenti (1768). „Zootaxa”. 2447, s. 1–52, 2010. Magnolia Press. ISSN 1175-5334. (ang.). 
  2. a b Darrel R. Frost, Bufo cryptotympanicus Liu and Hu, 1962, [w:] Amphibian Species of the World: an Online Reference. Version 6.2 [online], American Museum of Natural History, New York, USA [dostęp 2024-05-19] (ang.).
  3. a b c d e f g h i j k Bufo cryptotympanicus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. a b Peter Paul van Dijk i inni, Bufo pageoti, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [dostęp 2014-01-09] (ang.).
  5. Bufo cryptotympanicus. AmphibiaWeb. [dostęp 2014-01-09]. (ang.).