Przejdź do zawartości

Bijan Djir-Sarai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bijan Djir-Sarai, 2024

Bijan Djir-Sarai (ur. 6 czerwca 1976 w Teheranie, Iran) – niemiecki polityk liberalnej partii FDP i poseł Bundestagu.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Rodzice mieszkający w Iranie powierzyli go w wieku jedenastu lat, bez znajomości języka niemieckiego, pod opiekę wuja w Grevenbroich w 1987 r. W ten sposób chcieli zapewnić mu lepsze perspektywy życiowe. Wczesne doświadczenia w totalitarnym reżimie Djir-Sarai wielokrotnie opisywał jako czynnik kształtujący jego zaangażowanie polityczne, w szczególności jego zaangażowanie na rzecz praw obywatelskich i praw człowieka[1].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu Pascal-Gymnasium w Grevenbroich Djir-Sarai studiował zarządzanie na uniwersytecie w Kolonii i ukończył studia. Podczas studiów otrzymywał stypendium Fundacji Friedricha Naumanna dla uzdolnionych uczniów.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 2004 Djir-Sarai objął przewodnictwo grupy rad okręgowych FDP w Neuss. Od 2006 roku jest członkiem zarządu FDP w Nadrenii Północnej-Westfalii. W wyborach w 2009 roku udało mu się dostać do niemieckiego Bundestagu na jedną kadencję. W marcu 2014 r. objął przewodnictwo stowarzyszenia okręgowego FDP w Düsseldorfie. W latach 2013-2016 Djir-Sarai pracował dla miejskiego dostawcy usług IT. Był odpowiedzialny za obszary rozwoju biznesu i współpracy międzygminnej[2]. W maju 2016 r. został szefem działu informatyki i technologii informatycznych, urzędu katastralnego i administracyjnego, zarządzania budynkami i kontrolingu w administracji okręgowej nadreńskiego okręgu Neuss. W 2017 r. ponownie został posłem Bundestagu jako kandydat FDP.

Jako członek parlamentu Djir-Sarai opowiadał się za poprawą sytuacji w zakresie praw człowieka na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Polityka integracyjna była jednym z jego priorytetów politycznych[3].

Cofnięcie tytułu doktora[edytuj | edytuj kod]

Djir-Sarai uzyskał doktorat w 2008 r. na Wydziale Ekonomii i Nauk Społecznych Uniwersytetu w Kolonii. Jego rozprawa dotyczyła ekologicznej modernizacji przemysłu PVC w Niemczech. Platforma internetowa VroniPlag[4] Wiki w 2011 r. stwierdziła, że praca zawierała wiele nieodpowiednich źródeł. Uniwersytet w Kolonii pozbawił go w dniu 5 marca 2012 r. stopnia doktora, ponieważ obowiązki cytowania naukowego nie zostały przez niego wystarczająco uwzględnione[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. RP ONLINE, Grevenbroich: Djir-Sarai: [online], RP ONLINE [dostęp 2019-08-27] (niem.).
  2. RP ONLINE, Rhein-Kreis Neuss: FDP-Chef Bijan Djir-Sarai will Dezernent im Kreishaus werden [online], RP ONLINE [dostęp 2019-08-27] (niem.).
  3. RP ONLINE, Rhein-Kreis Neuss: Bundestagswahl: Gute Chancen für Djir-Sarai [online], RP ONLINE [dostęp 2019-08-27] (niem.).
  4. Startseite - VroniPlag [online], www.vroniplag.de [dostęp 2019-08-27] (niem.).
  5. Plagiatsaffäre - Alle Fälle von A-Z | Business And Science [online] [dostęp 2019-08-27] (niem.).